Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Yunanistan’a F-35’mi veriliyor?

ABD merkezli Loockheed Martin firması öncülüğünde üretilen ve Türkiye’de dahil pek çok ülkenin çeşitli parçalarını ürettiği F-35 Lightning II savaş uçakları için yeni müşteriler düşünülüyor.

ABD Başkanı D.Trump’ın son açıklamalarını destekleyen bir adım ile ABD müttefiki ve NATO üyesi ülkelerin hava gücünü desteklemek amacı ile çeşitli ülkelere F-35 satışı düşünülüyor. Bu ülkeler Yunanistan, Polonya, Romanya, İspanya ve Singapur olarak belirlenmiş.

Akdeniz’de Yeni İttifak

Yunanistan Hava Kuvvetleri liderliğinde düzenlenen Iniachos-2019 tatbikatı için İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait F-35A, Girit Adası’nda bulunan Andravidav Hava Üssüne iniş gerçekleştirdi.

Öte yandan üsse İtalyan F-35 ve Tornado’su, İsrail F-16’sı, Birleşik Arap Emirlikleri Mirage 2000’i, ABD F-16’sı iniş gerçekleştirdi.Üsse Güney Kıbrıs Rum Kesimi’de AW139 helikopteri ile iniş yapacak ve tatbikata katılacak.

Tatbikat 1 hafta sürecek.Taraflar birlikte hava üstünlüğü egzersizleri gerçekleştirecek, yeni taktik ve elektronik harp taktikleri denenecek, Yunan S-300’lerinin ve Yunan EMB145H’i kullanılacak.

 

 

 

Yorumlar Kapatıldı