Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

YERLİ VE MİLLİ GÜDÜM KİTLERİNİN TSK’YA TESLİMATI YAPILDI

TÜBİTAK SAGE tarafından üretilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve Kanatlı Güdüm Kiti (KGK), ASELSAN’ın Lazer Güdüm Kiti (LGK) ile ROKETSAN’ın TEBER Lazer Güdüm Kiti’nin TSK’ya teslimatları yapıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medyadaki paylaşımda, HGK, KGK, LGK ve TEBER’in yeni teslimatlarının gerçekleştiğini belirterek,

“Kahraman ordumuzu sahada daha güçlü kılmak için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

TÜBİTAK SAGE tarafından HGK 84, LHGK-84, HGK 83 ve HGK 82 üretiliyor.

HGK-84, mevcut güdümsüz ve yaklaşık 900 kiloluk (2000 lb) Mk-84 genel maksat bombalarını ve nüfuz edici bombaları ANS/KKS güdüm sistemi ile havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çeviren güdüm kiti.

LHGK-84, yaklaşık 900 kiloluk (2000 lb) MK-84 genel maksat bombalarını ve nüfuz edici bombaları KKS/ ANS ve lazer güdüm sistemi ile havadan karaya atılan akıllı bir silaha çeviren, hem sabit hem de hareketli hedeflere karşı kullanılabilen güdüm kiti.

HGK-83, yaklaşık 450 kiloluk (1000 lb) MK-83 genel maksat bombalarını KKS/ANS güdüm sistemi ile havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çeviren, BRU 57 adaptörü ile çoklu atılabilen güdüm kiti.

HGK-82, yaklaşık 225 kiloluk (500 lb) MK-82 genel maksat bombalarını KKS/ANS güdüm sistemi ile havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çeviren, BRU 57 adaptörü ile çoklu atılabilen güdüm kiti.

Yine TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KGK ise mevcut güdümsüz MK-83 ve MK-82 genel maksat bombalarını havadan karaya uzun menzillik akıllı mühimmatlara çeviren kanatlı bir güdüm kiti. Her tür hava koşulunda, 100 km’nin üzerinde bir mesafeden atıldığında hassas vuruş yeteneği kazandıran KGK, uçakların tehlikeli bölgelere yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlamakta.

ASELSAN tarafından geliştirilen LGK, MK-82 ve MK-84 bombalarını maliyet etkin ve yüksek güvenilir akıllı mühimmata dönüştüren lazer güdüm kiti.  LGK, sabit/hareketli hedeflere karşı daha yüksek vuruş hassasiyeti, arttırılmış atış zarfı, daha düşük ikincil hasar ve atış sonrası hedef değiştirme kabiliyeti sağlıyor.

ROKETSAN tarafından geliştirilen TEBER ise MK-81 ve MK-82 Genel Maksat Bombaları’na vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen bir lazer güdüm kiti. TEBER, Genel Maksat Bombaları’nı Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve yarı aktif Lazer Arayıcı Başlığı (LAB) kullanarak akıllı bir silah sistemi hâline getirmekte.

Yorumlar Kapatıldı