Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

YENİ NESİL SAVAŞLARA ASELSAN’DAN “GELECEKÇİ” ÇÖZÜM TASARIMLARI

Büyük Veri, Yapay Zekâ, Otonomi, Robotik Sistemler ve Karar Destek Sistemleri (BYORK)…

Gelişimini bugüne kadar hiç durdurmayan ve gelişim hızını zaman ilerledikçe arttıran teknoloji, savaş konseptlerini de değiştiriyor.

ASELSAN, bugün ile 20 yıl sonrasını karşılaştırdığı animasyon filminde, gelecekçi çözüm tasarıları ile savaş araçlarının ve sahalarının dönüşebileceği hali göstermeyi hedefliyor.

Yapay zeka ve otonom teknolojiler ile sahadaki unsurlar, kendi başlarına karar alabilme ve insan üstü refleksler ile müdahale edebilme kabiliyetine sahip olurken, karar destek sistemleri ve robotik sistemler de insanların yerini alıyor.

Sahada bile olmayan personel, robotik sistemler ile uzaktan savaşı yönetebilir hale geliyor (Günümüzde de gelişmiş insansız teknolojilerin kullanımı, bazı durumlarda savaşın uzaktan yönetilmesini sağlıyor).

Drone, böcek insansız hava araçları ve insansız kara araçları, anlık haberleşme sistemleri ile koordineli bir şekilde çalışarak (IoT) sahada güvenliği “eş zamanlı” hale getiriyor.

Böylelikle sahada tespit edilen tehdit, anında harekât yönetim merkezinde değerlendirilebiliyor ve değişen koşullara uygun olarak yeni taktikler uygulanabiliyor.

GELECEKTE HEDEFİ GÖRMEYE GEREK KALMAYACAK

Gelişmiş teknoloji pek çok askeri taktiğin gerçekleştirilebilmesine imkan sunuyor.

Lazer silah sistemleri, fiziki yansıma sayesinde çeşitli fiziki engeller yüzünden direkt atış yapılamayan hedefleri “vurulabilir” hale geliyor.

YARALI TAHLİYESİNİ OTONOM SEDYELER GERÇEKLEŞTİRECEK

Savaş sahasına yaralanan bir askerin anlık sağlık bilgilerini kontrol edebilecek ve onu oradan hızlı/güvenilir bir şekilde tahliyesini yapabilecek otonom sedyeler sahalarda bulunacak.

Aslında bugün de Türkiye’de Elektroland Defence firması tarafından otonom sedyenin prototipi üretilmiş durumda.

ASELSAN’ın gözü ile geleceği görün. (İlgili videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz)

https://youtu.be/rcfnkScxEMI

Yorumlar Kapatıldı