Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“TÜRKLER EGE VE DOĞU AKDENİZ’DEKİ ÇIKARLARI SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA ASLA ŞAKA YAPMAZ”

Haberin başlığında yer alan ifade, Uluslararası Strateji Danışmanı Yunan Emekli Tümamiral Dimitris Tsailas’a (Çaylas) ait.

Çaylas, Liberal adlı Yunanistan merkezli internet sitesinde yayınlanan “Bu Bir Anlaşma Değil, Jeostratejik Bir Başarı” başlıklı analizinde, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının Avrupa Birliği ülkelerinin 30 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek seviyede olduğunu ve bu durumun Türkiye’nin iştahını kabarttığını ifade etti.

Dimitris Çaylas, Yunanistan’ın bölgede doğru çözümler üretemediğini ve olayların arkasında kaldığını yazdı.

Çaylas’a göre Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmaya Amerika Birleşik Devletleri “Yeşil Işık” yaktı.

ABD yönetiminin Hafter güçlerini değil, Trablus’u tandığını ifade eden Çaylas, ABD’nin Afrika’da Çin’in yayılan etkisine karşı önemli bir basamak noktası elde etmeyi planladığını savundu.

Çaylas, Rusya ile ilgili düşüncelerini de şu şekilde ifade etti:

Muhtemelen Rusya’nın Hafter’e desteği sınırlı olacak. Rusya, ‘bekle gör’ politikası izliyor. Eğer Hafter’in sahada kaybetmeye başladığını görürse, bölgeden geri çekilecek.”

Ve Türkiye…

Emekli Tümamiral Çaylas, Türkiye’nin, yaptığı hamlelerle önemli kazanımlar elde ettiğinin inkâr edilemeyeceğini belirtti.

Yaptıkları sadece basit bir anlaşma değildi. Türkler, kendi düşüncelerine göre Mısır ve İsrail arasında Yunanistan’la kurulmaya çalışılan ekseni şu an için parçaladılar. Kendileri açısından önemli bir başarı elde ettiler” ifadesiyle Türkiye’nin hakkını teslim eden Çaylas, bu anlaşma sayesinde, düşmek üzere olduğunu savunduğu Trablus Hükûmeti’nin Hafter’e karşı silah desteğine kavuştuğuna dikkat çekti.

Çaylas yazısını,

Yunanistan’ın burada yapması gereken, gerçekçi bir politika izlemektedir. Türkler Ege ve Doğu Akdeniz’deki çıkarları söz konusu olduğunda asla şaka yapmaz. Bu yüzden onları ciddiye almak zorundayız. Dikkatli bir savunma planlaması ve milli strateji ile olaylara yaklaşmalıyız” analiziyle tamamladı.

Yorumlar Kapatıldı