Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Türkiye’nin Taaruz Helikopterleri

Taaruz helikopterlerinin başlıca kullanım amaçları; dost unsurlara  yakın hava desteği vermek , tank, ZPT (zırhlı personel taşıyıcı) ve buna benzer hedeflere karşı üstün bir güç sağlamaktır.

Türkiye Hangi Taaruz helikopterlerini kullanıyor?

Türkiye ilk defa terörle mücadele amacı ile 1990-1994 yıllları arasında 10 adet AH-1W Süper Kobra helikopteri envanterimize girdi. Süper Kobralar terörle mücadelede sıkça kullanılmaya başlandı ve teröristlerin korkulu rüyası haline geldi. Süper Kobra’lara ek olarak 1993 yılında ABD’nin hizmetten çıkarttığı yaklaşık 35 adet AH-1S VE AH-1P helikopterleri hizmete girdi. P ve S model Kobralar tek motorluydu. Ayrıca Süper Kobralara göre performansı daha düşüktü.

 

süper kobra helikopteri
AH-1P Kobra

Kobra’lar Türkiye’nin ilk taaruz helikopterleriydi. Kobralar ilk olarak Vietnam Savaşında UH-1 helikopterlerine eskortluk etmek amacı ile üretilmeye başlandı. İran, İsrail, Japonya gibi bir çok ülke tarafından etkin olarak kullanıldı.

İsrail: Suriye, Mısır gibi orta doğu ülkelerinin tanklarına karşı kullanıldı ve şuanda İsrail Kobra’ları satılık durumda. Ürdün, İsrail Kobra’larının alımı için bir süredir uğraşıyor.

İran: Devrim öncesi aldığı AH-1T(Sea Cobra) modelini hala kullanmakta. İran bu helikopterleri İran-Irak savaşında da etkin olarak kullandı. İran’a ait AH-1T helikopterleri tam 5 Irak Mi-24 helikopterlerini vurdu.

 

İran'a ait Kobra Helikopteri
İran’a ait Kobra Helikopteri

Türkiye ek Süper Kobra talep etti ama ek olan Süper Kobra’ları alamadık. Rusya’dan Mi-28 talep edildi ama bu talep sonuçsuz kaldı. En son TAİ ortak üretmek için helikopter arayışına girdi ve en makul helikopter olarak İtalyan Agusta Westland şirketine ait A-129 Mangusta helikopteri seçildi.
Acil olarak 9 adet T-129 Block-1 üretimine karar verildi.Bu helikopter eldeki aviyoniklerle donatılıp hizmete girdi.T-129 Atak’lar üretilirken envatere 3 adet yeni AH-1W Süper Kobra hizmete girdi. Bu Süper Kobra’ların eski Kobra’lardan motor kısmı farklıydı bunun sebebi ısıya duyarlı füzelerin etkisini azaltmak içindi.

 

Yeni Süper Kobra'lar
Yeni Süper Kobra’lar

İlk T-129 Atak 22 Nisan 2014’de hizmete girdi. Günümüzde 17.si envantere giren T-129 terörle mücadelede etkili şekilde kullanılmakta ve her modelde kendini geliştirmektedir. Mildar radarı, Umtas füzesi, Cirit füzesi gibi yeni aviyonikler ve silah sistemleri ile hizmete girmekte olan T-129’un üretimi bittiğinde toplamda 60 adet T-129 hizmette olacak.

 

ATAK T-129
ATAK T-129

T-129  atik, hızlı ve güçlü  helikopterdir. Sınıfının en fazla cephane taşıyan helikopterleri içindedir. 76 adet 70 mm’lik hydra roketi, (4’er adet olmak üzere 2 lançerli) 8 adet Umtas (ABD muadili Hellfire Füzesidir) füzesi, yerli üretim lazer güdümlü (4’er adet olmak üzere 2 lançerli) 8 adet Cirit füzesi (duruma göre daha az alabilir) taşıyabilir. 20mm’lik makineli topu ana silahıdır. Hava hedefleri için Stinger Füzeleri kullanır.Atak helikopteri tasarlanırken diğer taaruz helikopterlerinin zaaflarından arındırılarak tasarlanmıştır.

 

Son teknolojiye sahip Atak
Son teknolojiye sahip Atak (Görsel photoshoptur)

 

Türkiye’de Taaruz Helikopterlerini kimler kullanır ?

Taarruz helikopterleri Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır.Kara Harp okulu öğrencileri 4 senelik eğitimlerini tamamladıktan sonra isteyenler Kara Havacılık okulunda eğitim görür ve burada Ah-1W,S,P T-129 Atak, As-532 Cougar,S-70 Black Hawk,Uh-1H, CH-47 helikopterlerinin eğitimi görür.

 

S70 ve UH-1H
S70 ve UH-1H
2 Yorumlar
 1. alemdar polat says

  %100 yerli silahimiz oldugunda sittımız yere gelmiyecektir,Eski türkiyede makine muhendisleri belediyelerde kurumlarda daire başkanlıgı genel mudurluk yapardı; cok komik deyilmi insan olarak milligi olmamız gerekmezmi?mesala kepce, oparetoru masa başinda calışirsa makine mühendisi genel mudurluk yaparsa ne olur?

 2. murat aktaş says

  koskoca türkiye cumhuriyetine 60 taarruz helikopteri üretmeyi hedefliyoruz 2020’ye kadar
  peki bu sayı yeterlimi sizce
  bence değil
  en az 200 adet üretilmesi gerekiyor bence.
  hâl böyle olunca da insanın aklına şu soru gelmiyor değil hani ” bizim istediğimiz kadar helikopter üretmemizi engelleyen bir güç mü var”

Yorumlar Kapatıldı