Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TÜRKİYE’NİN İLK SİBER GÜVENLİK KULUÇKA MERKEZİ

Teknopark İstanbul’da Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi kuruluyor.

Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren ve derin teknoloji tabanlı siber güvenlik fikirleri üzerinde çalışmalar yürüten girişimlere ev sahipliği yapacak merkezin 2021 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

6 AYDA 15, YILDA 30 ULUSLARARASI SİBER GÜVELİK GİRİŞİMİ DESTEKLENECEK

Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren ve teknoloji geliştiren girişimci ve girişimci gruplarına ev sahipliği yapacak merkezde 6 aylık dönemlerde 15, yılda 30 uluslararası düşünen siber güvenlik girişiminin desteklenmesi hedefleniyor.

Merkezde girişimci ve girişimci grupları ofis, online/offline eğitim, mentorluk, laboratuvar, temiz oda altyapısı ve teknik danışmanlık gibi olanaklardan ücretsiz veya çok düşük maliyetlerle yararlanabilecek.

“GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNDEKİ BİLGİ BİRİKİMİNİ SİBER GÜVENLİK EKOSİSTEMİNE AKTARARAK TÜRKİYE İÇİN SORUMLULUK ALIYORUZ”

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, girişimcilik ekosistemindeki bilgi birikimini siber güvenlik ekosistemine aktararak Türkiye için sorumluluk aldıklarını belirtti.

Topçu şöyle devam etti:

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu

Siber güvenlik dünyada pek çok devlet tarafından kamu politikaları arasına alınmış durumda ve bizim kuracağımız merkezin çok başarılı örnekleri İngiltere, İsrail, Singapur ve Estonya gibi ülkelerde görülüyor. Türkiye’de siber güvenlik alanında çalışmalar yapan 70 siber güvenlik “startup”ı olmasına karşın global veri tabanına kayıtlı 5 adet yerli “startup” bulunuyor. Siber güvenlik alanında girişimcilere yapılan yatırım miktarı dünya genelinde 2019 yılı itibariyle 7 milyarı aşmış durumda. Ülkemizde ise bu alanda 2019 yılında yapılan yatırım miktarı 102 milyon dolar civarında. Bu rakamlardan, hacmin dünya ölçeğine göre daha az geliştiği rahatlıkla görülebiliyor. Biz bu merkezde ülkemizin siber saldırılardan en az düzeyde etkilenmesine katkı sağlayacak yerli ve milli projeleri hayata geçirecek yepyeni fikirlere sahip girişimcileri ağırlayacağız. Girişimcilerimize, iş planı hazırlama, başarılı sunum teknikleri, pazarlama, finans gibi konularda eğitim ve mentörlük imkânlarını sıfır maliyetle sunacağız. Ayrıca girişimcilerimiz, mali desteklere ulaşmak noktasında ücretsiz danışmanlık hizmeti alacak ve yatırımcı buluşmalarından faydalanarak işlerini nasıl büyütecekleri konusunda bilgi sahibi olacaklar.

Yorumlar Kapatıldı