Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Türkiye Kıbrıs Etrafındaki Boğucu Halkayı Daha da Sıkılaştırıyor

Yunanistan’da yayınlanan Ta Nea gazetesinde Aleksandors Fotaki tarafından kaleme alınan “Türkler yeni sondaj faaliyetleri ile şantaj yapıyor” başlıklı makalede, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki baskısının arttığına dikkat çekildi.

Makalede “Türkiye Kıbrıs’ın etrafındaki boğucu halkayı gittikçe sıkılaştırıyor” ifadesine yer verildi ve bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan yeni enerji planına göre Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de 500 sondaj yapacağı ifade edildi.

“Türkiye bu konuda kararlı olduğunu gizlemiyor ve bölgedeki sondaj gemilerine savaş gemileri ile eşlik ediyor.” denilen makalede, Türkiye’nin bu faaliyetlerine karşın, ENI ve TOTAL firmasının 7’nci parselde geri adım atma kararı aldığı hatırlatıldı.

Makalede şu ifadelere yer verildi:

“Konuya ilişkin gazetenin sorularını cevaplayan Kıbrıs Enerji Bakanlığı kaynakları ise Total ve ENI’nin zaten hiçbir zaman 7’nci parselde bu yıl sondaja başlayacaklarını açıklamadıklarını, bunun dışında Kıbrıs’ın (sözde) MEB bölgesindeki diğer sondaj faaliyetlerinin planlandığı gibi devam edeceğini söylediler. Bu gergin ortamda Türkler platformlarını savaş gemileri eşliğinde bölgede tutarak propagandaya devam ediyor.” 

Yorumlar Kapatıldı