Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TÜRKİYE İLE TUNUS ARASINDA YENİ HAVA KÖPRÜSÜ

Türkiye ve Tunus arasında sivil havacılık alanında müzakereler gerçekleştirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri KESİCİ ve Tunus Sivil Havacılık Genel Müdürü Habib MEKKİ başkanlığında Tunus’ta gerçekleştirilen görüşmelerde, Türkiye havayolu taşıyıcılarının süregelen frekans artışı taleplerine ilaveten iş birliği konuları ele alındı.

Toplantı sonrasında imzalanan Mutabakat Zaptı ile halihazırda eşit ve adilane ilkesi çerçevesince 14 frekans olarak uygulanmakta olan frekans kısıtlaması önce 18 frekansa, 2020-2021 IATA Kış Tarife Döneminden başlamak üzere de 21 frekansa yükseltildi. Frekans artışının yanı sıra her iki ülkeden tayinli havayolu işletmelerinin üçüncü taraf dahil kod paylaşım anlaşması yapmasına olanak sağlayan iş birliği düzenlemelerine ilişkin mutabık kalınarak kayıt altına alındı ve mevcut ilişkilerin daha da ileri taşınabilmesinin önü açıldı.
Buna ilaveten her iki ülkeden havacılık güvenliği uzmanlarının/denetçilerinin karşılıklı olarak havalimanı ziyaretlerinde bulunması ve yerinde gözlem ve bilgi paylaşımı ile teknik iş birliğinin geliştirilmesi yönünde karar alındı.

Yorumlar Kapatıldı