Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TSK’nın Uçan Kaleleri CH-47 Chinook

ABD’li üretici Boeing tarafından Amerikan ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak için üretilen çift pervaneli Chinook, artık ordumuzun envanterinde !

Çift Pervaneli Nakliye Helikopteri CH-47

 CH-47 Chinook Helikopteri 10 ton yük taşıyabilme yeteneği sayesinde otoriteler tarafından ‘Uçan Kale‘ adıyla anılmaktadır. Ordumuzun ihtiyaçları dahilinde Boeing firmasına toplamda 11 adet sipariş verilmiştir. Verilen siparişler 2016 yılı itibariyle ülkemize teslim edilmeye başlanmıştır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ağır nakliye ihtiyacını karşılamak için KKK’na ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’na 5’er alımı planlanmıştır. 11. helikopterin ise Milli Savunma Bakanlığına teslimatı planlanmaktadır. Bu helikopterin zırhlı ve VİP donanıma sahip olacağı yetkililer tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Ordumuzun Uçan Kaleleri Chinook CH-47

 CH-47 Chinook Teknik Özellikler

10,8 ton yük taşıyabilen CH-47 302 km azami sürate ulaşabiliyor. Kendi yakıt depolarıyla 2 saat 15 dakika havada kalabiliyor.

CH-47 Chinook ile Ordumuzun Kazanımları

CH-47 Chinook‘un ordumuza katılımıyla, ülkemizin envanteri stratejik esnekliğini pekiştirmiştir. Savaş alanına 33 tam teçhizatlı asker taşıyabilen uçan kaleler ordumuzun hızlı intikal kanallarını çeşitlendirmiştir.

Ayrıca CH-47‘ler gövdelerine bağlanan halatlarla zırhlı araçların hızlı intikallerini sağlayabiliyor.

Yorumlar Kapatıldı