Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Rusya Türkiye’yi Tehdit Ediyor

Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a konuşlandırdığı silah saldırı/savunma sistemlerinin menzilleri Karadeniz’i ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey bölgesini tehdit ediyor.

Saldırı sistemleri bakımından Kırım’a Rusya tarafından konuşlandırılan BAL kıyı savunma füzeleri ve Bastion anti-gemi füzeleri özellikle donanmamıza Karadeniz’de tehlike yaratacak sistemler olarak biliniyor. Savunma sistemi bakımından yine Kırım’a Rusya tarafından konuşlandırılan 3 adet S-400 HSS, Karadeniz’in neredeyse tümünü kontrol altına alıyor iken ülkemizin Kuzey bölgesini de etkisi altına alıyor. Bu durum yalnızca Kuzeyimiz için değil Güneyimiz içinde geçerli. Öyle ki Rus hava savunma sistemleri ülkemizin Güneyini ve Kuzeyini ciddi derecede kontrol altına alıyor.

Rus hava savunma sistemlerinin menzilleri (kırmızı daireler)

 

Aşağıdaki görselde Kırım’a konuşlandırılan Bastion, Bal ve S-400 sistemlerinin menzillerini görmektesiniz. Bu verilere göre ülkemiz Karadeniz’de saldırı/savunma menzilleri bakımından Rusya tehdidi altında.

Rusya’nın Karadeniz filosuna 2019 yılında 12 yeni geminin ekleneceği, bunların 6 adetinin savaş ve 6 adetinin destek gemisi olacağı biliniyor. Bu bilgiler ışığında Rusya’nın Karadeniz’e ciddi yığınak yaptığı ve Karadeniz’deki güç dengesini kendi lehine çevirmeye çalıştığı ortaya çıkıyor. Rusya’nın NATO başta olmak üzere Karadeniz’de Türkiye’yide etkisiz kılma planı git gide belli oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti ise bu adımlara karşılık olarak Karadeniz’deki güç dengesini koruyabilmek adına Trabzon Sürmene’de 400 askerin konuşlanacağı yeni bir deniz üssü kuracak.

İki ülke arasındaki ilişkiler son dönemlerde iyi gözükse de dönemsel çıkarlar uğruna gelişen ilişkiler stratejik dengeler gereği her zaman ciddiyetini koruyor ve karşılıklı olarak tedbirler alınıyor. Türkiye Cumhuriyeti, dış ilişkilerinde çıkarları doğrultusunda adımlar atmaya mutlaka önem göstermeli ki Rusya tarafından atılan bu adımlar buna işaret ediyor.

 

Yorumlar Kapatıldı