Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

PROF. DR. İSMAİL DEMİR TÜRKİYE’NİN KATMANLI HAVA SAVUNMA AĞI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, NTV’de savunma sanayi sektöründeki son gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin katmanlı hava savunması hakkında bilgi veren Prof. Dr. İsmail Demir, S-400’de durumu da açıkladı.

S-400’lerde çalışmaların devam ettiğini belirten Prof. Dr. İsmail Demir, ortak üretim ve teknoloji transferi için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Prof. Dr. İsmail Demir, “S-400’de çalışmalar sürüyor. COVID-19 nedeni ile aktivasyon tarihi gecikse de çalışmalar sürüyor. Bu konuda son durumun Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile takip edilmesi gerekir. Ayrıca ikinci aşama için ortak üretim ve teknoloji konularını görüşüyoruz. Tarafların bu konuda mutabık kalması çok önemli. Bu süreçte bizim kazanımlarımız ne olacak önemli olan bu” dedi.

“EUROSAM İLE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmai Demir, EUROSAM (İtalya-Fransa) ile Türkiye’nin çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin S-400’den daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu ve katmanlı hava savunması için çalışmaların devam ettiğini belirten Prof. Dr. Demir, aynı durumun EUROSAM veya Patriot alındığı takdirde de yaşanacağını aktardı.

Prof. Dr. Demir, “EUROSAM ile tanımlama çalışmaları neredeyse bitmek üzere. Fransa ve İtalya’nın da kendi ülkeleri için ihtiyaç duyduğu özellikleri tanımlaması ile birlikte bir yol haritası belirleyeceğiz. Ortak üretim vs. gibi konular burada konuşulacak” dedi.

Prof. Dr. İsmail Demir, Patriot konusunda bir takım görüşmelerin yapıldığını ancak istenilen sonucun alınamadığını aktardı.

HİSAR-A SERİ ÜRETİMDE

Savunma Sanayi Başkanı, Hisar-A’nın seri üretim sürecinde olduğunu söyledi.

Hisar-O ile ilgili soruya ise konunun stratejik durumu ve gizliliği nedeniyle detaylı cevap vermeyen Prof. Dr. Demir, sistemin bazı parçalarının sahada olduğunu aktardı.

Savunma Sanayi Başkanı, Korkut’tan başlayan, Hisar ile devam eden ve S-400’e kadar uzanan pek çok sistem ile Türkiye’nin katmanlı hava savunma ağı kurduğunu kaydetti.

Yorumlar Kapatıldı