Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ORION UZAY ARACI 3. AVRUPA SERVİS MODÜLÜ ÜRETİMİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Orion uzay aracının üçüncü Avrupa Servis Modülünün (ESM-Artemis III) üretimi için Airbus ile yaklaşık 250 milyon Avro değerinde sözleşme imzaladı.

Airbus tarafından üretilecek Üçüncü Avrupa Servis Modülü , 2024 yılında astronotları Ay’a ulaştırmak için kullanılacak.

Artemis III ile astronotlar Apollo 17’den 50 yıl sonra Ay’a ilk kez ayak basacak.

Airbus Space Exploration Başkanı Andreas Hammer konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tecrübelerinin ve uzmanlıklarının, Ay görevlerine uluslararası ortak olarak katılmalarına olanak sağladığını belirtti.

Projede ESA, NASA ve endüstriyel ortakları Lockheed Martin ile birlikte çalışacaklarını söyleyen Hammer, “Bu anlaşma, en gelişmiş Avrupa ve Amerikan uzay teknolojilerini birleştiren ortak yaklaşımın bir göstergesidir” dedi.

ESA İnsan ve Robotik Keşif Direktörü David Parker ise imzalanan sözleşmenin Artemis programında Avrupa’nın güçlü ve güvenilir bir ortak olduğunu tekrar gösterdiğini belirterek, “Avrupa Servis Modülü, insanoğlunun varlığını düşük Dünya yörüngesinin ötesine taşıyan misyonlara ilham vererek, bilimsel araştırmalara, kilit teknolojilerin geliştirilmesine ve uluslararası iş birliklerinin doğmasına büyük katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Artemis I ile ilk mürettebatsız Orion test uçuşu, 2021 yılında gerçekleşecek.

ESM, astronotlar için itiş, güç, hava ve suyun yanı sıra NASA’nın yeni uzay aracının termal kontrolünü sağlayacak.

Yorumlar Kapatıldı