Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

MSB: ABD Temsilciler Meclisini ve Fransa Ulusal Meclisini Kınıyoruz

Milli Savunma Bakanlığı, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul eden ABD Temsilciler Meclisini ve Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği YPG/PKK terör örgütünü “müttefik” olarak tanımlayan Fransa Ulusal Meclisini kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Fırat’ın Doğusundan Türkiye’ye yönelik ciddi DEAŞ ve PKK/PYD-YPG tehdidi bulunduğu belirtildi ve yaklaşık 70 yıllık NATO üyesi bir ülke olarak Türkiye’nin önceliğinin, bu terör tehdidini müttefikleri ile birlikte hareket ederek ortadan kaldırmak olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

ABD DOĞRU BİLGİLERİ KENDİ ARŞİVLERİNDE ARAMALI

“Türkiye, Astana Sürecinin garantörü olarak Suriye sorununa siyasi çözüm getirmeyi hedefleyen Cenevre Sürecini desteklemektedir. Suriye’de anayasanın yapılması, Suriye içindeki ve dışındaki tüm Suriyelilerin katılacağı serbest seçimlerin yapılması ve meşru bir hükûmetin kurulmasından sonra Türkiye de diğer ülkeler ile birlikte gereğini yapacaktır.
Tüm bu gerçeklere rağmen ABD’nin Barış Pınarı Harekâtı’nı bahane ederek Ermeni soykırımı yasa tasarısını gündeme getirmesi; ülkemize ve yöneticilere yönelik yaptırım kararı alması hem 17 Ekim 2019 tarihinde imzalanan mutabakata hem de stratejik ortaklık ve NATO müttefikliği ruhuna aykırıdır. 100 yıl önce Ermeni soykırımı olup olmadığını merak eden ABD, bahse konu olaylarla ilgili gerçekleri, tarihi olguları çarpıtarak yansıtan sözde kaynaklarda değil, ABD’li General James G. Harbord’un başkanlığındaki ABD askeri heyetinin bizzat yerinde yaptığı araştırmalarla hazırladığı raporlarda ve Amerikan ulusal arşivlerinde (NARA) yer alan belgelerde aramalıdır. Özgür ve bağımsız düşündüğüne inandığımız Amerikalıların, kongredeki temsilcilerini bu vahim karardan döndürmek için gerekli tepkiyi vereceğine inanıyor ve ABD’li dostlarımızın stratejik ortaklık ilişkilerimizi son derece olumsuz şekilde etkileyecek böylesi bir tarihi hatadan bir an önce dönmesini umuyoruz.”

“FRANSA ULUSAL MECLİSİNİN “MÜTTEFİKLERİMİZ” DEDİĞİ, TERÖR ÖRGÜTLERİDİR

Milli Savunma Bakanlığı, Fransa Ulusal Meclisine de şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Aynı şekilde Fransa Ulusal Meclisinin de Barış Pınarı Harekâtı’nı hedef alan kararı, başta Fransız halkı olmak üzere dünya kamuoyundan gerçekleri saklama ve çarpıtma gayretinden başka bir şey değildir. Fransa tarafından “müttefiklerimiz” olarak ifade edilenler Kürt kardeşlerimiz değil, bölgede yaşayan başta 400 bini Kürt, milyonlarca Suriyeli sivili yerinden eden, yerel halka her türlü baskı ve zulmü yapan, istikrarsızlık ve kaosun baş kaynağı eli kanlı PKK/YPG terör örgütüdür.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİNİ VE FRANSA ULUSAL MECLİSİNİ KINIYORUZ

“Tarihi gerçekleri dikkate almadan sözde Ermeni Soykırımı’nı kabul eden ABD Temsilciler Meclisini ve terör örgütü PKK/YPG’yi “müttefik” olarak tanımlayarak, destek açıklamalarında bulunan Fransa Ulusal Meclisini kınıyor, aklıselime davet ediyor, bu tarihi ve vahim hatalardan bir an önce dönmelerini umuyoruz.

“SİVİLLERİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLİ”

Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtı’nda da sivillerin, masumların, harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapıların, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost/müttefik ülke unsurlarının ve çevrenin zarar görmemesi için hiçbir ülkenin göstermediği derecede dikkat ve hassasiyet gösterildiği belirtildi.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ NATO’NUN VE TÜM AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİDİR”

“Dünyanın pek çok bölgesinde görev alarak barış ve huzura katkı sağlayan, 2024 yılına kadar savunma harcamalarının Gayri Safi Milli Hasıla’ya oranının %2’ye ulaşmasını hedefleyen Türkiye, NATO’ya karşı sorumluluklarının tamamını yerine getirmektedir. NATO’nun ruhuna ve misyonuna uygun hareket eden Türkiye’nin, müttefiklerinden de benzeri bir yaklaşım beklemesi en doğal hakkıdır. Şu asla unutulmamalıdır ki, 70 yıldır NATO üyesi olan Türkiye, NATO’nun kenarında değil tam merkezindedir. Türkiye sadece kendi sınırlarını değil, NATO sınırlarını da korumaktadır. Türkiye’nin güvenliği, NATO dahil tüm Avrupa’nın güvenliğidir. Bilinmelidir ki Avrupa ile terörizm arasındaki son engel olan Türkiye, terörizmle savaşın cephe ülkesidir.”

Yorumlar Kapatıldı