Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı’nda İlk Adım Atıldı

SSM tarafından yapılan basın açıklamasında;  “Savunma Sanayi Başkanlığı ile TRMOTOR arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı.” ifadelerine yer verildi. İmza törenine Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr İsmail Demir, TRMOTOR firma yetkilileri ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri katıldı.

Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı ile birlikte ülkemizin turbofan savaş uçağı motorunun yerli imkanlarla geliştirilmesi resmiyete dökülmüş oldu. Projenin ülkemize havacılık alanında ciddi bir ivme kazandırması bekleniyor. Motorun kritik alt sistemleri ve bileşenleri ülkemiz tarafından yerli imkanlarla üretilecek. Proje ile önemli bir kilometre taşı daha geride kalacak. Ülkemizin gaz türbinli motorlar ve bu motorlara ilişkin alt/yan teknolojilere yönelik kabiliyet sahibi olan dünyadaki çok az ülkeden biri olması planlanıyor.

Milli Muharip Uçak Motoru

Motorun hiçbir yabancı ülke kısıtına tabi olmadan ve fikri mülkiyet haklarının bütünüyle ülkemize ait olması projeye büyük bir önem kazandırıyor. Geçmişten dersler çıkaran ülkemiz, Atak T-129 Helikopter motorunun yerli olmaması sebebiyle yaşadığı ihraç sıkıntılarını bu haklarla aşmayı planlıyor. Bu yetkinlikler ile birlikte Milli Muharip Savaş Uçağımız, dost ve müttefiklerimiz için de üretilip pazarlanabilecek.

Projenin tahmini süresinin ise 10 yıl olduğu belirtiliyor. Muharip savaş uçağımızın daha erken havalanması için ise yabancı şirketlerden projeye, motor tekliflerinin alındığı ifade edilenler arasında.

Yorumlar Kapatıldı