Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Merkava Tankı

Merkava Tankı

Merkava Tankı İsrail Devletinin kontrolünde üretilen ve sadece İsrail Ordusunun envanterinde bulunan Ana Muharebe Tankı sınıfı bir tanktır. 1978 ‘de  testleri yapıldıktan sonra üretime geçilme kararı verilmiştir. Yapımında çoğunluğu Kudüs’e sonradan yerleşmiş olan ilk nesil Yahudi istilacı mühendisler görev yapmıştır. Merkava Tankları bilhassa Arap ülkeleri ile olan savaşlarda kullanılmış ve Sovyet, NATO tankları ile eşdeğer başarıya sahip olduğu görülmüştür. İsrail tankların cephe performanslarına göre çeşitli arge çalışmaları yürütülmüş ve bunlarda başarı elde etmiştir. Merkava Tankı Mark (1,2,3,4) Serileri ile üretim ve modernizasyonunu sürdürmektedir. Günümüzde Merkava 4 üretimi ve modernizasyonu hala yapılmaktadır.

Merkava Tankının kullanıldığı cephe veya şehir çatışmaları sırasıyla:

Filistin indifada ayaklanma hareketleri, Lübnan Hizbullah hareketi ile yaşanan Lübnan çatışmaları ve özellikle Mısır- İsrail Sınırı Sina Çölünde çeşitli İslamcı örgütler ile yaşanan çatışmalardır. İsrail Ordusu Suriye Devleti ile karşı karşıya geldiği Arap- İsrail savaşı sonrası ele geçirdiği Golan Tepeleri birliklerini de Merkava Tanklar ile desteklemiştir.

Birim fiyatı arge çalışmalarının maliyeti dağıtıldığı zaman yaklaşık 4.7 milyon dolar gibi bir fiyata tekabül etmektedir. Bu aynı dönemde üretilen Rus ve NATO tankları ile kıyaslandığında oldukça maliyetli olduğu söylenebilir.

Teknik Özellikleri

Ağırlığı 67 Ton civarında bulunan tank, 4 mürettebat tarafından yönetilmektedir. Ayrıca Kara Gücü Destek kuvvetleri olarak 5 destekleyici yolcuyu da arka kısımda bulunan ek yerleşme kısmı ile taşıyabilecek, personel taşıyıcı güncellemeleri getirmiştir. Nikel Zırhı ile oldukça modern ve dayanıklı olan tankın ana silahları arasında füze savunma sistemleri de bulunmaktadır. Hız olarak Rus tanklarının muadili sayılabilecek ana muharebe tankı, dayanıklılık anlamında üretilmiş en iyi tanklardan gösterilmektedir.  Merkava 1 ve Merkava 2 Modelleri üzerinde 105 milimetre ateşli silahlar Merkava 3 ve 4 modellerinde 120 mm yükseltilmiştir. Ayrıca tank, diğer tanklara karşı top atışları dışında tank elemanları tarafından kullanılabilen anti tank bataryası taşıyacak halde modernize edilmiştir. 1450 litre full yakıt alan ana muharebe tankı 570 kilometre durmadan azami muharebe menziline sahiptir.

Son modernizasyon olan Merkava 4 tankı 120 MM yivsiz tüfek ile güncellenmiştir. 7.62 personel makineli tüfek kullanılan son güncellemede ayrıca 60 MM top atışı da mümkün hale getirilmiştir.

Üretilen ilk Merkava Tankı zırhlı Rus Toplu BMP varyantına benzerken son üretilen Merkava 4 Tankları, Rus T-90 tanklarından daha ağır ve mualinden bir kategori üzerinde bir görüntü yakalamıştır. Maksimum Zırh Koruması ve Azami hız mantığı ile üretilen ana muharebe tankının güncellemelerine devam edilmektedir.

Yorumlar Kapatıldı