Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

LİBYA’DAN BAKIM İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ. FİRMA, YERİNE İKİ YENİ ROBOT GÖNDERDİ

FERHAT UĞUR (ELEKTROLAND DEFENCE GENEL MÜDÜRÜ):

Mehmetçiğin kullandığı bu ürünleri bizim tamamen yerli imkânlarla üretmiş olmamız şu açıdan çok önemli: Kolay kolay olmaz ama makine sonuçta; diyelim ki Libya’da robotlardan biri arızalandı. Savaş bölgesi olduğu için eğer mümkün olursa biz Libya’ya gider, o robotun onarımını yaparız. Gidemiyorsak, hemen yenisini göndeririz çünkü stoklu çalışıyoruz, elimizde sürekli olarak robot var. Daha önce yurt dışından temin edilen ürünlerde ya satmak istemiyorlardı ya da yedek malzeme göndermeyi çok geciktiriyorlardı ve Türkiye bu yüzden sürekli sıkıntı yaşıyordu.

Ferhat Uğur – ElektroLand Defence Genel Müdürü

Libya’da da Mehmetçiğin can yoldaşı olan bomba imha robotlarını üretici firması ElektroLand Defence Genel Müdürü Ferhat Uğur, bir süre önce yaptığımız röportajda yukarıdaki sözleri söylemişti.

Bu röportajın ardından Libya’daki Mehmetçikle birlikte görev yapan bomba imha robotlarından TMR-II Çetin için bakım ihtiyacı doğdu.

Libya’dan Bakım İçin Türkiye’ye Gelen TMR-II Çetin Bomba İmha Robotu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Çetin’i ElektroLand Defence’e ulaştırdı ve robot hemen bakıma alındı.

Firma, Mehmetçik sıkıntıya düşmesin diye gelen robotun yerine hemen iki ayrı robot gönderdi Libya’ya; TMR-II Çetin ve TMR-I Dinçer.

TMR-II Çetin Bomba İmha Robotu
TMR-I Dinçer Bomba İmha Robotu

Eğer bu robotlar ithal olsaydı, çok büyük ihtimalle üretici firma aylarca ürünü göndermeyecek ve savaş bölgesinde mücadele veren Mehmetçik sıkıntı yaşayacaktı.

Bunun örnekleri yakın zamanda acı birer tecrübe olarak yaşandı.

Türkiye, terörle mücadelenin en sıkıntılı döneminde İsrail’den satın aldığı Heron insansız hava araçlarını bakım zamanı geldiği için İsrail’e göndermiş ancak İsrail firması İHA’ları çok uzun bir süre geri göndermemişti.

Libya’daki Türk Bomba İmha Ekiplerinde halihazırda ElektroLand Defence üretimi TMR-II Kutlu, TMR-II Çetin ve TMR-I Dinçer Bomba İmha Robotları görev yapıyor.

TMR-II Çetin ve TMR-I Dinçer
TMR-II Kutlu Libya’da Mehmetçikle

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.