Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Katmerciler’den İnsansız Kara Aracı: UKAP

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz.” açıklamasından sonra, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne çok yakında Zeytindalı Harekâtı’nda kullanılması amacıyla en az 20 adet UKAP (Uzaktan Kumandalı Atış Platformu) teslim edileceği duyuruldu.

ukap katmerciler

Katmerciler’in IDEF 2017’deki en büyük sürprizi olan UKAP, temelde ateş baskısının yoğun olduğu muharebe ortamlarında, dost unsurlara, yakın ateş desteği sağlamak üzere geliştirildi.

Paletli şasisi sayesinde engebeli arazilerde de zorlanmadan hareket edebilen araç, %60’a kadar olan eğimlere tırmanabiliyor. 1100 kilogram ağırlığa sahip olmasına rağmen 2000 kilograma kadar faydalı yük taşıyabiliyor.efsfd

Tüm fonksiyonları 10 inçlik LCD dokunmatik panele sahip uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen UKAP, saatte maksimum 25 kilometre hız yapabiliyor ve 5 saat kesintisiz çalışabiliyor. Jeneratörler yardımıyla bu süre 8 saate kadar çıkabiliyor.

Elektrikli ve hibrit modelleri bulunan aracın ana tahrik sistemi, elektrik motorlarından güç alan hidrolik motorlardan oluşuyor. Bu sayede elektrik motorları kir ve toz gibi etkenlerden daha iyi korunabiliyor. Ayrıca bu motorların, zorlu arazilerde ortaya çıkabilen sıkışma ve kilitlenme gibi durumlarda yanarak zarar görmesi engelleniyor.

Atış platformu olarak geliştirilen ilk prototipin üzerinde Aselsan’ın SARP UKSS (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi) ve uydu haberleşme sistemi bulunuyor.
Atış platformu olarak geliştirilen ilk prototipin üzerinde Aselsan’ın SARP UKSS (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi) ve uydu haberleşme sistemi bulunuyor.

Modüler olarak tasarlanan araç, istenirse farklı görevler icra edebilecek şekilde modifiye edilebiliyor. Yeri geldiğinde termal ya da sensör hareketli kameralarla keşif gözetleme amaçlı kullanılabilecek, operasyonlara giderken hizmet ettiği birliğin mühimmatlarını taşıyabilecek. İçerisine yapılacak olan kurşun geçirmez hazne ile, çatışmanın ortasında kalan yaralı personeli taşımak için de kullanılabilecek. Firma yetkilileri tarafından ilerleyen zamanlarda dar sokaklara girebilmesi için boyutunun büyüyüp küçülenlerinin, mayın temizleme aracı olarak kullanılabilecek olanlarının da üretileceği söyleniyor.

img_6085

Platform, askeri amaçların dışında da oldukça kullanışlı. Orman yangınlarında itfaiyecilerin ulaşamadığı yerlere girip çıkabilecek, su püskürterek yangına müdahale edebilecek.

UKAP’ları, sürü halinde hareket ettirmek de mümkün. Uydu bağlantısı vasıtasıyla, gerektiğinde 100-150 tane UKAP, operasyonlarda insansız hava araçlarıyla ve/veya insanlarla senkronize halde hareket edebilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin önemli kozlarından olacak olan aracın en önemli avantajı ise insan hayatının riske atılmaması.

ukap
UKAP (Uzaktan Kumandalı Atış Platformu) Özellikleri

Yorumlar Kapatıldı