Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Kardak Krizi

Kardak Krizi

Her şey Figen Akat isimli Türk bandıralı geminin Kardak Kayalıklarına oturması ile başlamıştır. İki tarafta adalarda hak talep ettiğinden gemiyi kimin kurtaracağı konusunda anlaşmazlık çıkmıştır.

Ardından adaya Yunan bir grup hem sivil hem üniformalı askerlerle adaya bayrak dikmiştir. Bunun üzerine Türkiye’ den bir kaç gazeteci helikopterle adaya inmiş ve yerine Türk bayrağı asmıştır.

 

kardak türk bayrağı

 

 

Yunanistan, Kardak Adaları’nın çevresine gemi yığınağı yapmıştır. Kardak bölgesinde iki adacık bulunuyor.
İki ülke savaşın eşiğine gelmiştir; ordu kırmızı alarmdadır. ABD ise ilk kurşunu kim atarsa onun karşısındayız demiştir.

 

kardak-adalari

 

Türkiye’nin eli kolu bağlı durumdadır .
29 Ocak gecesi Ankara’da güvenlik zirvesi toplanmıştı ve durum değerlendiriliyordu. Komutanlar bölgede bir tane daha adacık olduğunu dönemin Başbakanı Tansu Çiller’e bildirmişti. Ayrıca adanın boş olduğunu Yunanların o adaya henüz çıkmadığını söylemişlerdi. Yunan Askerleri küçük adacığa telsiz pilleri bittiği için emir almadan çıkamamışlardı. Bu Türkiye için çok iyi bir fırsattı İstanbul’daki SAT Grup Komutanlığına ikinci adaya çıkmak için emir verildi . SAT’ lar Dalmana sivil bir  uçakla indi. Uçuş öncesinde botların benzinleri boşaltıldı. (Bu önlem uçuş güvenliği içindir )

 

Operasyonda Yunanları şaşırtmak için bölgedeki gemilere helikopterlerle iniş kalkış yapılacaktı. Daha sonrasında ise  SAT ‘lar sahil güvenlik gemisinin yanında bir müddet gittikten sonra Yunan Donanmasının arasından kardağa çıkacaktı.

B planı ise her ihtimale karşı hazırdı. A planı başarısız olursa  helikopterle adaya çıkılacaktı.

A planındaki en önemli sorun benzindi. Botların benzini yoktu ve başka bir askeri üsten getirmek çok zaman alacaktı. Operasyona katılan SAT Komondalarından  biri kendi kredi kartı ile benzin aldı ve operasyon başladı !

 

Bir grup helikopterlerle aldatma harekatı yaparken diğer grupta adaya botlarla çıkacaktı. SAT ‘lar imkansızı başarmıştı. Adaya çok sayıda Yunan gemisinin arasından geçip adaya ayak basmışlardı.

 

sat komandoları kardak

 

Yunanlar bu şimşek hızındaki harekattan sonra helikopterle adayı izlemekle yetindiler. Aynı gece bir Yunan helikopteri teknik arıza sebebiyle düşmüştür. Olayda Türkiye suçlandı ama olay kanıtlanamadı.

SAT ‘ların adaya çıktığı Yunanistan’da öğrenilince deprem etkisi yarattı ve Yunan Başbakanı ve Genelkurmay Başkanı istifa etti. Gün ağarınca iki tarafta adalardan çekildi ve tek mermi dahi atılmadı.

 

kardak k

 

Operasyon basit ama sonuçları önemliydi. Çünkü kayarlarla İzmir arası 3 km’ydi. Yunanistan başarılı olsaydı Ege Denizi Yunan gölü haline gelecekti.

 

Yorumlar Kapatıldı