Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

İsrail ve Mısır’dan Türkiye tehdidi

Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlenen ‘Dış Rumlar Konferansı’nda konuşma gerçekleştiren İsrail ve Mısır büyükelçileri, Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit etti.

Öyle ki İ İsrail Büyükelçisi Aammy Ravel, Rumların tek taraflı doğalgaz aramasına tepki gösteren Türkiye’nin davranışlarını tahrik olarak niteledi. “Türk tehditleri nedeniyle İsrail’in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim” açıklamasında bulundu.

Daha sonra konuşma sırası Mısır Büyükelçisi Mai Taha Muhammed’e geçti ve kendisi de gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyecekleri bildirdi. ABD Büyükelçisi Cathleen Doherty ise Türkiye’nin Rumlara gösterdiği tavrın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz’de ittifak oluşturmaya devam eden Yunanistan-İsrail-Mısır üçlüsünün geçtiğimiz zamanlarda Kıbrıs Rum Kesimi’nde ortak bir enerji konferansı düzenlemiş ve Doğu Akdeniz’in enerji kaynakları hakkında görüşme gerçekleştirilmişti. Ayrıca Kıbrıs Rum Kesimi-Yunanistan ve Mısır’ın ortak düzenlediği Medusa-6 ortak deniz tatbikatı da bölgede Türkiye’ye karşı oluşturulan ittifakın bir güç gösterisi olarak yorumlanıyor.

Mısır donanmasının Mistral sınıfı helikopter gemisine inen Yunan AH-64’leri

Yorumlar Kapatıldı