Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

HULUSİ AKAR’DAN MEHMETÇİK AİLELERİNE TEŞEKKÜR

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Milli Savunma Bakan Yardımcılarının katıldığı haftalık video konferans toplantısı gerçekleşti.

Ordu Komutanları, Muharip Hava Kuvveti Komutanı ve Donanma Komutanının yanı sıra Afganistan’daki Türk Görev Kuvveti Komutanı, NATO Karargâhı’ndaki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, KKTC’deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı da toplantıya katıldı.

Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar, gelişmeler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle Koronavirüs ile Mücadele Merkezinin (KOMMER) kurulduğunu anımsatan Akar, burada alınan tedbirlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinin faaliyetlerini sıkıntıya uğratmadan yürütme imkânı tanıdığını söyledi.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Koronavirüs ile mücadelede dünyadaki diğer silahlı kuvvetlerden daha önde bir durumda olduğunu vurgularken, normalleşme sürecinde Türk Silahlı Kuvvetlerinde tayin, atama, görevlendirme, terhis ve celplerin de başlatılacağını ifade etti.

Bir ay süre ile terhislerin uzatıldığını hatırlatan Akar, “Bu konuda halkımız, asil milletimiz, Mehmetçiğimizin kıymetli aileleri bizleri destekledi, bunun ülkemizin, halkımızın hayrına olacağını herkes ferasetiyle anladı. Alınan tedbirlerin yeterli olduğu, artık terhis ve celplerin başlayabileceği noktasına geldik. İnşallah 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız. Bununla ilgili önemli tedbirler alındı. Terhis olacak gençlerimiz 18 Mayıs’tan itibaren tedbir olarak gözetim altına alındılar” dedi.

Sağlık Bakanlığı ile yoğun bir koordinasyon halinde olduklarını söyleyen Akar, şu anda terhis olacak askerler arasında herhangi bir vakaya rastlanmadığını belirtti.

Akar, yeni celp dönemi kapsamında gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayarak, “İl ve ilçe sağlık müdürlükleri ile garnizon komutanlıklarımızın aldığı tedbirler kapsamında askere gelecek gençlerimize üç-dört gün öncesinde PCR testi yapılacak” dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar, şunları da dile getirdi:

“Bizim amacımız, Mehmetçiği birliklerinden evlerine sağlam olarak göndermek, evlerinden birliklerimize gelecek gençlerimizin de sağlam şekilde birliklere intikalini sağlamaktır. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda aldığımız bu tedbirleri içten, samimi şekilde uygulayan tüm Mehmetçik ile aldığımız bu kararları destekleyen, anlayış, sabır gösteren anne-babalara da en içten duygularla şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bu faaliyeti de kazasız, belasız icra edeceğiz.”

Yorumlar Kapatıldı