Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

HULUSİ AKAR İNGİLİZ MEVKİDAŞI İLE HATAY SINIRINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile Hatay’a gitti.

Konuk bakanla birlikte sınırın sıfır noktasındaki Şehit Er Hüseyin Koroç Hudut Karakolunda incelemelerde bulunan Akar ve mevkidaşı, gözetleme kulesine çıkarak sınırın Suriye tarafında bulunan Atme Kampı’nı izledi.

Akar ve Wallace, Hatay Valisi Rahmi Doğan’dan kampa ve bölgedeki yardım faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı.

Kampın Suriye rejiminin saldırılarından kaçan çoğunluğu kadın ve çocuk, masum insanların bölgede barınmasıyla kendiliğinden oluştuğunu belirten Doğan, rejimin son saldırılarının ardından kampın yoğun göç aldığını belirtti.

Hudut karakolundaki incelemeler sonunda Hulusi Akar, Ben Wallace ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Kevin Kennedy’nin katıldığı bir toplantı yapıldı.

İngiltere Savunma Bakanı Wallace toplantıda, sınırın sıfır noktasındaki hudut karakoluna Akar ile gelerek bölgede yaşanan trajediyi yerinde görme fırsatı bulduğunu belirtti.

Wallace, İdlib’deki çatışmanın durdurulmasına katkı maksadıyla hem BM Güvenlik Konseyi hem de NATO’da Türkiye’nin başlattığı askeri harekatı destekleyici tavır aldıklarını söyledi.

İnsani yardım faaliyetlerine de önemli oranda katkı sağladıklarını dile getiren Wallace, hem milli olarak hem de NATO’daki faaliyetler üzerinden Türkiye’ye destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Kevin Kennedy ise saldırılardan kaçan insanların burada çok zorlu şartlarda yaşamaya çalıştığını belirterek, gerekli altyapı olmaması nedeniyle büyük sıkıntıların ortaya çıktığını dile getirdi.

Ateşkesin sağlanması ile bölgede bir rahatlama yaşandığını dile getiren Kennedy, uluslararası kamuoyunun Türkiye’nin üstlendiği yükün farkına vararak öncelikle İdlib’de göçü tetikleyen çatışmanın sona erdirilmesi ve insani yardım konusunda Türkiye’nin yanında olması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar Kapatıldı