Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

HULUSİ AKAR: İDLİB’TEN ÇIKMAYACAĞIZ VE TACİZ OLURSA TEREDDÜTSÜZ KARŞILIK VERİLECEK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile sınır birliklerinde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Hatay’a gitti.

Hatay Havalimanı’nda 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve TSK Komuta Kademesi, Reyhanlı’ya geçti.

Hulusi Akar, buradaki birlikleri denetledi.

Sınırın sıfır noktasında, birlik komutanlarıyla bir araya gelen Akar, talimatlarını verdi.

Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler ve İdlib’de yaşananların da ele alındığı kritik toplantı sonrasında konuşan Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) milletin rahatı, huzuru, güvenliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik ve bağımsızlığı; tüm hak ve menfaatlerin korunması için çalıştığını belirtti.

TSK’nın gerek yurt içi gerekse sınır ötesindeki tüm faaliyetlerini yasalara, uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne, ikili anlaşma ve mutabakatlara uygun gerçekleştirdiğini vurgulayan Akar,

Irak’ın, Suriye’nin kuzeyindeki bizim tek hedefimiz teröristler, terör örgütleri. Bunlara karşı mücadele yürütüyoruz. Bizim oradaki etnik ve dini gruplara yönelik ayrım yapmamız söz konusu değil. Araplar, Kürtler, Aramiler, Keldaniler, Yahudiler, Hristiyanlara karşı bizim herhangi bir tavrımız, hareketimiz, operasyonumuz kesinlikle söz konusu değildir” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir taraftan hudutları koruduklarını diğer taraftan da Türkiye’nin sınırlarının güneyinde bir terör koridoruna izin vermemek için çalıştıklarını ifade etti.

“BİZ SÖZÜMÜZDE DURDUK, ONLARIN DA DURMASINI BEKLİYORUZ”

Bu süreçte ABD ve Ruslarla yapılan mutabakatları işaret eden Akar,

Biz verdiğimiz sözlerin arkasındayız ve bunları titizlikle yerine getirdik. ABD ve Rusların da verdikleri sözlerin arkasında durmasını, mutabakat muhtırasındaki sözleri yerine getirmelerini bekliyoruz” dedi.

600 BİN SURİYELİ DÖNÜŞ YAPTI

Milli Savunma Bakanı Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı son olarak da Barış Pınarı Harekâtı ile kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirdiğini vurgulayarak,

TSK, yaptığı bu başarılı, örnek operasyonlarla yaklaşık 8 bin 200 kilometrekare toprağı teröristlerden arındırdı. Buralar yaşanabilir hale geldi. Şu ana kadar bu bölgelere 600 bin civarında Suriyeli kardeşimiz dönüş yaptı” diye konuştu.

İdlib’de son dönemde yaşananlara da değinen Akar, “Türkiye buradaki insanlık dramını önlemek için gece gündüz demeden elinden gelen gayreti göstermektedir” dedi.

“RUSYA, SURİYE REJİMİNE KARŞI NÜFUZUNU KULLANIP SALDIRILARIN DURMASINI SAĞLASIN”

Bölgedeki acı ve felaketi dindirmek için fedakarca çalıştıklarını belirten Akar, şöyle devam etti:

Buradaki insanların güvenliğini sağlamak en azından temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Fakat verilen tüm sözlere, yapılan mutabakatlara rağmen rejim masum insanlara saldırmaya devam ediyor. Burada aralarında çocukların, yaşlıların, kadınların bulunduğu birçok masum insanın katledilmesine sebebiyet veriyorlar. Bu katliama bir son verilmesi için yapılması gereken ne lazımsa bunları yapmaya çalışıyoruz. Rejimin yaptıkları ne mutabakat konularına ne vicdana sığar. Bunların bir an önce durdurulmasını bekliyoruz. Bu noktada da Rusya’dan, yaptığımız mutabakatlar ve görüşmelerde vardığımız sonuçlar çerçevesinde rejime nüfuzlarını kullanmak suretiyle karadan ve havadan yapılan saldırıların durdurulması için gerekli telkinlerde bulunmalarını bekliyoruz.”

Hulusi Akar, saldırılar sonrasında son dönemde İdlib’de 280 bin, toplamda ise 1 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığına dikkati çekti.

Bu baskı devam ettiği takdirde önemli bir göç dalgasına daha sebep olur” diyen Akar,

4 milyon civarında Suriyeli kardeşimizi ağırlamakta olan Türkiye için bu ilave yük ağır gelecektir. Dolayısıyla bu göçün önlenmesi için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

12 GÖZLEM NOKTASINI HİÇBİR ŞEKİLDE BOŞALTMAYACAĞIZ. TACİZE TEREDDÜTSÜZ KARŞILIK VERİLECEK

Hulusi Akar, Soçi mutabakatı kapsamında bölgede TSK’ya ait 12 gözlem noktası oluşturulduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti:

Yaptığımız mutabakata biz saygılıyız, Rusya’nın da bu mutabakata uymasını bekliyoruz. Biz hiçbir şekilde ateşkes sağlanmasına yönelik görevlerini kahramanca ve fedakârca ifâ eden 12 gözlem noktasını boşaltmayacağız, buradan çıkmayacağız. Burada kalmaya devam edeceğiz. Herkesin bu mutabakat muhtıralarında verilen sözlerin gerçekleşmesi için gayret göstermesi gerekiyor. Masum insanlara yeteri kadar zarar verildi. Gayretimiz, çabamız, hedefimiz bundan sonra rejim tarafından daha fazla zarar verilmesine engel olmak içindir. Gözlem noktalarımız bu konuda talimatlıdır. Herhangi bir şekilde kendilerine saldırı, taciz olduğu takdirde tereddütsüz karşılık vereceklerdir. Oradaki arkadaşlarımız bulundukları yeri sonuna kadar savunacaktır. TSK olarak gözümüz onların üzerindedir. 24 saat onları takip ediyoruz. İlgili arkadaşlarımız tarafından ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu şekilde oradaki varlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

LİBYA ANLAŞMASI ULUSLARARASI HUKUKA UYGUNDUR. ÜÇÜNCÜ TARAFLAR SAYGI DUYMALI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya konusunda da konuştu.

Türkiye’nin denizlerdeki hak, alaka ve menfaatlerine yönelik faaliyetleri de kararlılıkla sürdürdüklerini vurgulayan Akar, Libya ile imzalanan mutabakat muhtırasına ilişkin şunları kaydetti:

Uluslararası tanınırlığı olan Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükûmeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında atılan bir imza bu. Dolayısıyla iki tarafın da egemenlik, bağımsızlık hakkı var. Bu mutabakat muhtırası ile ilgili üçüncü tarafların yapması gereken tek şey var o da alınan bu karara saygı duymak. Burada herhangi bir oldubitti, uluslararası hukuka aykırılık söz konusu değil. Bu takriben 10 yılı aşkın bir süredir devam eden, akademisyenlerin, üniversitelerin, Dışişleri Bakanlığının, Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmayın, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarının diğer ilgili kurumların çok yoğun bir çalışması sonucu geldiğimiz bir noktadır. Bu, iki tarafın hak ve menfaatlerinin korunması ve kollanması için alınmış bir karardır.”

Libya’nın askeri yardım talebine de değinen Akar,

Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve asil milletimizin hak, alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamak için yurt içinde ve sınır ötesinde nerede görev verilirse, etkin, caydırıcı ve saygın yapısıyla her türlü görevi yapmaya hazırdır. Bu konuda bize bir görev verilirse bunu da yapmaya hazırız” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Somali’nin başkenti Mogadişu’da düzenlenen ve ilk belirlemelere göre ikisi Türk vatandaşı 80 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya da değindi.

Akar “Somali’de masum kardeşlerimize karşı yapılan terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyorum. Daima Somalili kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirtir; saldırıda hayatını kaybeden iki vatandaşımıza ve Somalili kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz” ifadesini kullandı.

Hulusi Akar, konuşmasının sonunda gerek yurt içi gerekse sınır ötesinde görevinin başında olan tüm Mehmetçiğin yeni yılını kutladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Komutanlar daha sonra Cilvegözü Sınır Kapısı’na geçti.

Buradaki çalışmalara ilişkin bilgi alan Akar ve TSK komuta kademesi, Milli Savunma Bakanlığı Seyyar İleri Cerrahi Hastanesindeki çalışmaları da inceledi.

Yorumlar Kapatıldı