Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“HİPERSONİK FÜZE SİSTEMLERİ ULUSAL BİR ZORUNLULUKTUR”

Raytheon Gelişmiş Füze Sistemleri ürün hattının Başkan Yardımcısı Tom Bussing, DefenseNews adlı haber sitesinde yayınlanan makalesinde, hipersonik füze sistemlerinin, sahip olduğu stratejik güç ve yetenekleri bakımından “öncelik” arz ettiğini belirtti.

Bussing, ulusal pazardaki rekabette ABD’nin hipersonik füze sistemlerinde lider olması gerektiğini ifade etti ve şöyle dedi:

Rusya yakın zamanda Avangard ismini verdiği hipersonik füze sistemini başarıyla test ettiğini duyururken ABD’nin gelişmiş hipersonik füze sistemleri yarışında zorunlu olarak var olması gerektiğini anlıyoruz. Rusya, Avangard’ın ses hızından 27 kat daha hızlı olduğunu ve “ateş topu gibi” vurabileceğini iddia ederken, Çin, Starry Sky-2 hipersonik füzesinin mevcut ABD füze savunma sistemlerinden kaçabileceğini iddia ediyor. Ve bu iş sadece Rusya ve Çin’de bitmiyor. Teknoloji yaygınlaşabilir. Geçmişte, başka ülkeler teknoloji edinme ve tersine mühendislik metotları ile bunu yapabileceklerini gösterdiler. Hipersonik silah sistemleri ortaya çıkan en verimli tehditlerden biridir ve Birleşik Devletler hipersonik silah geliştirme oyununda en önde kalmalı, ilk sırada olmalıdır.

Rus Avangrad hipersonik füze sisteminin temsili görüntüsü / Görsel: Rusya Savunma Bakanlığı – Youtube

ABD, HİPERSONİK FÜZE SİSTEMLERİ İÇİN 10,5 MİLYAR DOLAR BÜTÇE AYIRMAK İSTİYOR

ABD hükümeti ve sanayi ortaklarının iş birliği içerisinde yeni sistemler tasarladığını belirten Bussing, ABD’nin 2024 mali yılı için 10,5 milyar dolarlık bir bütçeyi sadece hipersonik füze sistemlerinin geliştirilmesi için ayırmayı düşündüğünü söyledi.

ABD’li milletvekilleri geçtiğimiz yıl hipersonik füze sistemlerinin 2020’ye kadar operasyonel olmasını gerektiren bir yasayı kabul etti. ABD Savunma Bakanlığının 2024 mali yılı tasarısına göre önerilen bütçe, hipersonik füze sistemlerinin geliştirilmesi için 10,5 milyar dolarlık bir artış çağrısında bulunuyor.

Boeing X-51 hipersonik füze sistemi / Görsel: ABD Hava Kuvvetleri

“HİPERSONİK TEKNOLOJİMİZİ GELİŞTİRDİK”

ABD’nin hipersonik füze teknolojisi alanında yeni teknolojiler geliştirmeyi hedeflediğini ve bu hedefler doğrultusunda yapılan çalışmalarda yeni bilgilerin edinildiğini belirten Bussing, bu sistemlerin geliştirilmesi için ihtiyaç duyulan fon ve alt yapının ulusal çıkarlar açısından sağlanmasının şart olduğunu vurguladı.

“Aşırı ısınmaya karşı (gökyüzünde yüksek hızla süzülen cismin ısınması) elektronik sistemleri ve roketi nasıl koruyacağımızı biliyoruz. Yüksek hızlı sistemlerin ekstrem ortamlarına dayanabilecek yeni materyaller ve üretim süreçleri geliştiriyoruz. Raytheon olarak anti-hipersonik (hipersonik füze sistemi karşıtı sistemler) sistemlerle de ilgileniyoruz. Daha fazlasının yapılması gerekiyor. Daha fazla sürdürülebilir yatırım ve geçiş fırsatlarına ihtiyaç var. Kongre, fikir liderleri ve kamuoyu, bunun gerçekleşmesi için gereken fon ve altyapıyı sağlamalıdır. Sanayi birlikte çalışmaya devam etmelidir. ABD Savunma Bakanlığı yetkililerinin belirttiği gibi; bu ulusal bir zorunluluktur.”

Yorumlar Kapatıldı