Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“ÇİN, BİLİŞİMDEKİ BAŞARISIYLA DÜNYA EKONOMİSİNDEN ALDIĞI PAYA GÖRE 2030’DA DÜNYA BİRİNCİSİ OLACAK”

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Bilişim Vadisi’nde düzenlenen “Yazılımların Fikri Haklar Kapsamında Korunması” Çalıştayının açılış konuşmasında önemli değerlendirmeler yaptı.

Atalay, “Bugün bazı bilişim şirketlerinin değeri trilyon dolar üzerine çıktı, bu da bilgi ekonomisi sayesinde oldu. İnovasyon düzeyi ile gelişmişlik düzeyi doğrudan ilişkili. Türkiye, gelişmiş ülkelere çok yakın. Bilişim tüm sektörlerin altlığı gibi. Bilişimde kazanılan başarı, dünya ekonomisindeki payı da etkiliyor.” ifadelerini kullandı.

“ÇİN BİLİŞİMDEKİ BAŞARISIYLA ABD’Yİ GEÇECEK”

Ahmet Hamdi Atalay, Çin’in bilişimdeki başarıları sayesinde ilerleyen yıllarda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olacağına vurgu yaptı.

Çin, bilişimdeki başarısıyla dünya ekonomisinden aldığı paya göre, 2030’da ABD’nin yerini alıp 1. olacak.

“PATENT İLE EKONOMİ SIRALAMASININ YAKIN OLMASI BAĞLANTILI”

Genel Müdür Atalay, Türkiye’nin dünya genelinde patent ile ekonomik sıralamasının birbirine yakın olmasına değindi ve bunları bağlantılı bulduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, dünya genelinde patent alanında 20’nci, ekonomide 18’inci olması birbiriyle çok bağlantılı.” HAVELSAN, 3 yıl önce 8 olan patent başvuru sayısını 2019’da 40’a çıkardı, %70’i de yazılım.Teknoloji geliştirmekten imtina etmeyen mühendislerimize patent dokumantasyonu külfet gibi geliyor. HAVELSAN, savunma sanayinde ilk bilgi dokuman birimini açtı, patent işlemlerini daha hızlı yürütüyoruz.”

Yorumlar Kapatıldı