Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Farnborough Havacılık Fuarı’nda Türk Sistemlerine Büyük İlgi

Dünyanın en saygın  havacılık fuarlarından  “Farnborough Airshow” başladı. 16 Temmuz 2018 günü İngiltere’nin başkenti Londra’da Havacılık tutkunlarına kapısını açan etkinliğe, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) özgün ve güçlü bir katılım gösterdi. TUSAŞ, fuara milli hava platformları ve yeni yüzü olacak logosuyla tabiri yerindeyse çıkarma yaptı.

TAIYeni Logo

TUSAŞ fuara 2018’in  Eylül ayında ilk uçuşunu yapması planlanan T-625 Özgün Genel Maksat Helikopteri, Türk Havacılık Sanayii’nin göz bebeklerinden İnsansız Hava Aracı ANKA ve Türkiye’nin Pakistan ile yaptığı anlaşma sonucu 30 adet olmak üzere tek seferde en büyük savunma ihracatının gerçekleştirildiği T129 Atak helikopteri ile katıldı. Fuarda, T129 Atak Havacılık severlerin büyük ilgi ile takip ettiği birde gösteri yaptı.

TUSAŞ’ın tüm dünya ile bizlerede en büyük süprizi kuşkusuz ise Hürjet oldu. Hava kuvvetleri  ve uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçları hedef alınarak, jet eğitimi ve hafif taarruz uçağı geliştirilmesi için başlatılan Hürjet Projesi kapsamında ilk kez Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ında katıldığı etkinlikte  mock-up (Tam Boyut Model)’ını görmüştük. TUSAŞ ilk kez fuarda Hürjet’in “yer prototipi” sergilemiş oldu.

Hürjet Mock-Up

Fuar’da Dijital kamuflajı ile boy gösteren Hürjet kuyruk dizaynında Türk Milleti için önemli bir figür olan Kartalı bulundurması dikkatlerden kaçmadı. Hürjet, taşıdığı TÜBİTAK SAGE ve ASELSAN üretimi Hassa Güdüm Kitleri, Gökdoğan, Bozdoğan ve Teber Lazer Güdüm Kiti gibi mühimmatlarlada adından söz ettirdi.

Havacılık profesyonelleri uçağın yer prototipini incelerken, Hürjet ekibi sorulara yanıt verdi. Sektör temsilcileri ve meraklılardan gelen soruların odağında “Hürjet ne zaman uçacak” ve “Hürjet’in kime rakip olacak” soruları  yer aldı.

TUSAŞ yetkilileri, yoğun mesaileri sonucu ortaya çıkardıkları ürüne ilginin büyük olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Havacılık Endüstrimizin Genç Kuşu Hürjet’i göklerde göreceğimiz günleri görmek dileğiyle…

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yorumlar Kapatıldı