Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ÇAVUŞOĞLU: HERKES TÜRK SİHA’LARINI ALMAK İÇİN SIRAYA GİRİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası’na canlı yayın konuğu oldu ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Mevlüt ÇAVUŞOĞLU - Dışişleri Bakanı
Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, AA Editör Masası’nda Soruları Cevaplandırdı

Çavuşoğlu, “Moskova’da imzalanan ek protokolle Türkiye ne kazandı?” sorusuna karşılık, “Her şeyden önce İdlib’teki Suriyeli kardeşlerimize yaramıştır” dedi.

Türkiye’ye yönelebilecek bir tehdidi bertaraf etmek için mücadele edildiğini belirten Çavuşoğlu, ayrıca Türkiye’ye sığınan bir buçuk milyonun üzerindeki Suriyelinin evlerine dönmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu şöyle devam etti:

Mevlüt ÇAVUŞOĞLU - Dışişleri Bakanı
Mevlüt ÇAVUŞOĞLU – Dışişleri Bakanı

“SURİYE’DEKİ MEVCUDİYETİMİZ DEVAM EDECEK”

Suriye’de siyasi bir çözümün temel şartı, sahadaki çatışmaların durdurulmasıdır. Şimdi bir ateşkes, herkes olduğu yerde durdu. Ateşkes anlaşması, mutabakat çerçevesinde, bu M4 yolunun da güvenli bir şekilde trafiğe açılmasını öngörüyor. Bunun güney kısmını Ruslar denetleyecek, kuzey kısmını da biz yani ortak devriyeler ve bu yola herhangi bir -rejim tarafından olsun, radikal gruplar tarafından olsun- herhangi bir saldırı ya da müdahale olmayacak. Şimdi ise bu ateşkesi kalıcı hale getirmek için çalışmaları sürdürüyoruz. O gün de yine iki başkanın mutabık kaldığı gibi, bizler dışişleri bakanları olarak, savunma bakanları olarak, istihbarat olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu M4 yolunun güvenli şekilde trafiğe açılması konusunda, 6 km kuzeyinde, 6 km güneyinde olacak şekilde neler yapılabilecek, hangi adımlar atılacak, bunu görüşmek için Rusya’dan bir heyet geldi, bugün (10.3.2020) bizim askerî makamlarımızla, heyetimizle görüşecekler ve 7 gün içerisinde burada askerlerimiz Rus askerleriyle birlikte bazı adımlar atacak. Yani ateşkesin kalıcı bir şekilde tesis edilmesi için atılması gereken adımlar var; bunları da görüşmeye devam edeceğiz. Şimdiden daha bu bölgedeki bazı göçmenler kendi evlerine dönmeye başladılar ateşkes olunca. Şimdi bazı ‘burada ne işimiz var, girmeyelim, geri çekilelim’ diyenler ateşkes olunca da ‘niye ateşkes oldu’ diyorlar. Vatandaşımız, milletimiz gerçekleri görüyor. Bizim ne için burada olduğumuzu ve burada olmamızın neler sağladığını biz de görüyoruz, vatandaşlarımız da görüyor ve buralardaki mevcudiyetimiz de tabii ki devam edecek.”     

Mevlüt Çavuşoğlu, ateşkes konusunda dün (09.3.2020) Suriye rejim unsurlarının bir ihlalde bulunduğunu, bir tabanca veya benzeri bir silahla ateş edildiğini ve cam kırıldığını belirtti ve “dün arkadaşlarımızın tespitine göre Rusya çok sert bir şekilde ‘bir daha böyle bir ihlal istemiyoruz’ diye rejimi uyarmış” dedi.

Hem iki liderin hem de dışişleri ve savunma bakanlıklarıyla iki ülke istihbaratının ihtiyaç halinde online olarak temas içinde olacaklarının altını çizen Çavuşoğlu, “Eğer rejim ilerlemeye çalışırsa ne olacak?” sorusuna, “Türkiye şu ana kadar ne yaptıysa onu yaparız” karşılığını verdi.

Çavuşoğlu şöyle dedi:

Mevlüt ÇAVUŞOĞLU - Dışişleri Bakanı
Mevlüt ÇAVUŞOĞLU – Dışişleri Bakanı

“REJİM UNSURLARINI YOK EDERİZ”

Bunu da Moskova’da net bir şekilde ortaya koyduk. Bugüne kadar kahraman ordumuz, Mehmetçiğimiz, askerimiz, silahlı kuvvetlerimiz ne yaptıysa onu yaparız. Karadan onu yaparız, SİHA’larımız bugüne kadar rejim unsurlarını nasıl yok ettiyse; orada gördünüz, uçaklarmış, helikopterlermiş, tanklarmış, o pantsir dedikleri hava savunma sistemleri ya da karıştırıcı ne varsa. Kimyasal ya da varil bombalarının yapıldığı tesislerin yok edilmesi dahil, ne gerekiyorsa onu yaparız.

ANKA-S (TUSAŞ)
ANKA-S (TUSAŞ)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “bu söylediklerinizi, ‘kendisine yönelik bir saldırıya aynen cevap verir’ maddesinden mi çıkaracağız yoksa bunun için ayrı, özel bir konuşma yapıldı mı?” sorusuna karşılık da şöyle konuştu:

“SİHALARIMIZ DÜNYAYA NAM SALDI. HERKES ALMAK İÇİN SIRAYA GİRİYOR”

Buralarda zaten mevcudiyetimiz var. SİHA’larımız zaten artık tüm dünyada nam saldı. Herkes bizim SİHA’larımızı konuşuyor. Bunun teknik detaylarını Milli Savunma Bakanımız ve askerlerimiz daha iyi anlatırlar ama biz de görüyoruz, beraber her gün toplantılar yapıyoruz ama tüm dünyadaki yankısını görüyoruz. Bize de soruyorlar. Hamdolsun eskiden bunları almak için başkalarına yalvarıyorduk. Hatta bunların bir parçasını almak için yalvarıyorduk ama herkes şimdi Türk SİHA’larını almak için sıraya giriyor.

Bayraktar TB2 S/İHA (Baykar Makina)

Yorumlar Kapatıldı