Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

DİKİMEVLERİ VE MKEK’TE HAFTADA 3,5 MİLYON MASKE ÜRETİLİYOR

Milli Savunma Bakanlığından, çeşitli faaliyetlere ilişkin bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı, Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Piyade Albay Olcay Denizer yaptı.

Piyade Albay Olcay Denizer, tüm dünyada etkili olan Koronavirüs nedeniyle Milli Savunma Bakanlığının diğer devlet kurumları ile koordineli olarak ciddi ve güçlü tedbirler aldığını, gelişmeler ışığında ilave tedbirler alınmaya da devam edildiğini belirtti.

Koronavirüs Mücadele Merkezinin (KOMMER) kurulduğunu hatırlatan Denizer, burada farklı branşlardan doktorların, halk sağlığı, çevre ve Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer uzmanlarının görev yaptığını ifade etti.

Denizer ayrıca, bakanlık bünyesinde görev yapan tüm personelin takip edildiği, alınan tedbirlerin etkinliğinin ölçüldüğü, dünyadaki gelişmeler ile virüsle mücadele eden ülkelerin edindiği tecrübelerin izlendiği ve değerlendirildiği bilgisini de verdi.

“TÜM GARNİZON DIŞI ATAMA VE GÖREVLENDİRME FAALİYETLERİ DURDURULDU”

Harekat bölgelerinde görev yapan personelin Koronavirüs salgınından etkilenmemesi için her türlü önlemin alındığını belirten Albay Olcay Denizer, birliklerde sosyal mesafenin uzatılmasına özen gösterildiğini, personelin yaşam alanları ve araçlarının düzenli olarak dezenfekte edildiğini ve sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapıldığını belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından mevcut tedbirlere ek olarak, kronik hastalığı olan ve risk grubundaki personele idari izin verildiğini, kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması esas alındığını söyleyen Denizer, “Tüm garnizon dışı atama ve görevlendirme faaliyetleri durdurulmuş, Yurtdışı geçici görevler ertelenmiş, görev dönüşleri uzatılmış,  tüm tatbikatlar ile yabancı ülke askeri gemilerinin liman ziyaretleri, tören, konferans, toplantı gibi geniş katılımlı faaliyetler ertelenmiş ya da iptal edilmiş, Kabul-Toplanma Merkezlerinde personel değişiminde temas en alt seviyeye indirilmiştir” dedi.

Denizer, birliklerine katılış yapan erbaş ve erlerin sağlık kontrollerinde bir semptom olmasa bile 14 gün boyunca diğer personelle temas edemeyeceği şekilde gözetim altına alınması için gerekli tedbirlerin alındığını kaydetti.

HAREKAT BÖLGELERİNDE FARKINDALIK ARTTIRICI EĞİTİMLER İCRA EDİLDİ

 “Katılış muayenesinde bir belirti tespit edilenler ise İl Sağlık Müdürlüğü ile koordine edilerek hastaneye sevk edilmekte, durumları takip edilmektedir” diyen Denizer, yükümlü erbaş/er, yedek subay ve astsubayların terhisinin Koronavirüs ile mücadele kapsamında gözlem altında gerçekleştiğini kaydetti.

Hudut Birliklerinde mültecilerle fiziki temaslardan kaçınılması, zorunlu hallerde kaçakçı ya da mültecilerle temas durumunda koruyucu elbise, eldiven ve maske kullanımı ile müdahalede hareket tarzlarının belirlenmesi hususlarında tedbirlerin alındığını da vurgulayan Albay Olcay Denizer, Hudut Birliklerinin diğer birliklerle temasının sınırlandırıldığını ifade etti.

Suriye Harekat Bölgesine giriş ve çıkışların ordu komutanının müsaadesi ile yapıldığını hatırlatan Albay Olcay Denizer, “Harekât bölgelerine doktorlar gönderilerek bizzat yerinde yoğun şekilde bilgilendirici ve farkındalık arttırıcı eğitimler icra edilmiştir. Yurt içine geçecek personelin 14 gün gözetim altında tutulup, müteakiben içeriye girmesine ve sağlık kontrolünün yapılmasına yönelik tedbirler alınmış, Suriye’den yurt içine ikmal için gelen araçların dezenfektasyonu için KBRN Timleri görevlendirilmiştir” dedi.

DİKİMEVLERİ VE MKEK’TE HAFTADA 3,5 MİLYON MASKE ÜRETİLİYOR

Koronavirüs nedeniyle Dikimevi Müdürlüğünce haftada 1 milyon maske, 5,000 tulum, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce haftada 5000 Lt. alkol bazlı dezenfektan,  Makine Kimya Endüstrisi Kurumunca, haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske, 100,000 tulum üretilmekte olduğunu belirten Denizer, üretimin yükseltilerek hem Türk Silahlı Kuvvetlerine hem halka hem de dost ve müttefik ülkelerin taleplerine yardımcı olunmasını hedeflediklerini kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığına ait fabrika ve dikimevlerinde yerli ve milli imkânlarla üretilen sağlık malzemelerinin İtalya ve İspanya’ya Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bir uçakla gönderildiğini hatırlatan Denizer, “Milli Savunma Bakanlığı tüm teşkilatı ile bu salgın riskine karşı teyakkuz halindedir.  Bu mücadelede temel ilkemiz uygulamakta olduğumuz tedbirlerin, yurt içi ve yurt dışı harekâtlarımızı, hudutlarımızın güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin diğer faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde hayata geçirilmesidir” dedi.

HAVA ŞARTLARI MÜSAİT OLMASI DURUMUNDA RUSYA İLE ÜÇÜNCÜ DEVRİYE İCRA EDİLECEK

İdlib ile ilgili olarak 5 Mart’ta Rusya Federasyonu ile varılan mutabakat kapsamında 15 ve 23 Mart’ta Türk ve Rus Birleşik Kara devriyesinin icra edildiğini hatırlatan Denizer, “Hava şartlarının müsait olması durumuna göre üçüncü devriye koordine edilerek, icra edilecektir. Ateşkesin uygulanması ve mutabakat ile üzerinde anlaşılan hususlar Rusya Federasyonu ile koordinasyon içerisinde yakından takip edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihli Soçi mutabakatı kapsamında Rusya Federasyonu ile müşterek icra edilen devriyelere devam ettiğini söyleyen Denizer, son devriyenin ise 2 Nisan tarihinde gerçekleşerek, bugüne kadar toplam 38 devriye icra edildiğini belirtti.

Barış Pınarı bölgesine ilişkin ise son bir ay içerisinde 67 taciz ve saldırının gerçekleştirildiğini belirten Albay Olcay Denizer, son bir ay içerisinde bölgeye sızma girişiminde bulunan 43 PKK/YPG’li teröristin komandolar tarafından etkisiz hale getirildiğini dile getirdi.

Denizer, Fırat Kalkanı Harekât Bölgesine saldırı girişiminde bulunan 16 PKK/YPG’li teröristin de etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Terörle mücadele harekâtı kapsamında yurt içinde ve sınır ötesinde aralıksız sürdürülen operasyonlarda, son bir ay içerisinde 80 terörist etkisiz hale getirildiği belirten Albay Olcay Denizer, “Teröristler tarafından kullanıldığı tespit edilen 52 mevzi, sığınak, mağara ve depo tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Operasyonlar sırasında; 250 kg.’dan fazla Amonyum Nitrat, 2,5 Kg. C-4 patlayıcı madde, 92 adet fünye ile 92 adet EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirilmiş, 22 adet EYP tespit edilerek imha edilmiştir” dedi. 

AÇIKLAMAYA İLİŞKİN VİDEO

Yorumlar Kapatıldı