Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ALTAY TANKI TAKS İLE HER TÜRLÜ KOŞULDA GÖREBİLECEK

ASELSAN tarafından geliştirilen Tank Atış Kontrol Sistemi (TAKS) ile Altay Ana Muharebe Tankına gece ve görüşün sınırlı olduğu durumlarda hedef tespit/teşhis/tanıma ve atış yeteneği kazandırılıyor.

TAKS, tanklara muharebe koşullarında en yüksek seviyede bekayı kazandırmak üzere milli imkanlarla tasarlanmış bir sistem.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile BMC arasında 9 Kasım 2018’de Altay Tankı Seri Üretim Sözleşmesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine 250 adet Altay Ana Muharebe Tankı teslim edilecek.

BMC, Altay Ana Muharebe Tankı için ASELSAN ile 1 Mayıs 2019 tarihinde bir sözleşme imzaladı.

Bu sözleşme kapsamında Altay Tankı  için ASELSAN’ın ürettiği TAKS kullanılacak.

TAKS sistem mimarisi, en üst seviyede işlevsellik, en düşük seviyede hata oranı ve asgari onarım zamanı ile asgari seviyede lojistik destek gereksinimi hedeflenerek oluşturuldu.

Sistem, nişancı ve komutana gece ve görüşün sınırlı olduğu toz, duman, yangın ve kamuflaj gibi muharebe sahası koşullarında uzun mesafeden hedef tespit/teşhis/tanıma ve ateş yeteneği kazandırıyor.

TAKS’ın pasif termal görüntüleme işlemi, düşman tarafından tespit edilmeden gözetleme ve atış yapmayı mümkün kılıyor.

Namlu ve kule kontrol ve stabilizasyonu, biri nişancıya diğeri komutana ait olan iki adet üstün performanslı periskop tarafından sürekli sürülen elektrikli motorlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bu sayede iki periskop sisteminden birinde arıza meydana gelmesi halinde, mevcut atış kontrol sistemlerinden farklı olarak nişancı veya komutan diğer periskobu kendi kullanıcı ara yüzüyle kontrol edebiliyor ve tank muharebe sahasında tam performansla çalışmayı sürdürüyor.

Sistem ayrıca sınırlı hacimde yüksek performans, yüksek kalite termal görüntü, yüksek kalitede gündüz kamera görüntüsü, göze zararsız lazer mesafe ölçer, tüm kameralarda geniş ve dar bakış açısı ile otomatik hedef takip imkânı sağlıyor.

TAKS; nişancı periskobu, komutan panoramik periskobu, nişancı/komutan periskop elektronik birim ile ataletsel konumlama ve yön bulma birimi sistemlerinden oluşuyor.

BMC ile imzalanan sözleşme kapsamında ASELSAN’ın Altay Tankı için üreteceği diğer sistemler ise şu şekilde:

Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, AKKOR Aktif Koruma Sistemi, Tank Sürücü Görüş Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, Muharebe Sahası Tanıma Tanıtma Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi.

Yorumlar Kapatıldı