Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Türk Donanması’nın Kullandığı Mühimmatlar

Günümüzde Akdeniz ve Ege’de lider konumda olan ve teslim edilen projelerle gücüne güç katan Türk Deniz Kuvvetleri’ndeki  top sistemleri, anti-gemi (gemisavar) füzeleri, hava savunma füzeleri ve yakın silah sitemleri (CIWS) hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

TOP SİSTEMLERİ

127 mm – 5” TOP SİSTEMİ (MARK 45)

Mk 45, BAE Systems tarafından 1968 yılında geliştirilmeye başlanan diğer benzer sistemlere göre daha hafif, kompakt  5” lik bir top sistemidir. Türk Deniz Kuvvetleri’nde Barbaros ve Yavuz sınıfı Fırkateynler’de ana top olarak kullanılmaktadır. ABD Deniz Kuvvetleri’nde de en fazla kullanılan 5” lik sitemdir. Başlıca kullanım alanları anti-yüzey savaşı, hava ve kara saldırısı gelmektedir. Sistem 20 tur kapasiteli bir otomatik yükleyiciye sahiptir. 20 adet mühimmatı otomatik atımda 1 dakika içerisinde ateşleyebilir, sürekli kullanım da ise sisteme kesintisiz mühimmat sağlayabilmek için üç kişilik bir mürettebata (ateşleme kaptanı, panel operatörü ve mühimmat yükleyicisi) ihtiyaç duymaktadır.

ekran-goruntusu-144

 

Sistem günümüzde 5 ana varyant olarak ayrılabilir. Bunlar Mod 0-1-2-2 CCS-4 varyantlarıdır. Bunlardan Mod 2 CCS, Mod 2’den Mod 4’e geçiş için önemli geliştirmeleri içerir.Bu CCS yükseltmeleri, komple dijital kontrol, bakım yardımı, etkileşimli operatör arabirimi, açık bilgisayar mimarisi,  ve modernize edilmiş ateş kontrol arayüzü içerir. Ayrıca Mod 4 yükseltmesinde sistemin kara saldırısı etkinliğini arttıran 62 kalibreli daha uzun bir namlu bulunmaktadır. Barbaros ve Yavuz Sınıfı Fırkateynler’de ise Mod 2 sistemi bulunmaktadır.

 

ekran-goruntusu-139BAZI SAYISAL ÖZELLİKLER:                     

Ağırlık: 21,7 ton

Mühimmat Çapı: 127 milimetre (5 inç)

Menzil: 24 kilometre

Ateş Oranı: Dakikada 16-20 mermi

Yükseklik: -15 ° ila +65 °

Namlu Çıkış Hızı: 2,500 ft / s (762.0 m / s)

Namlu Uzunluğu: 6,86 metre

100 mm CADAM TOP   

Fransız yapımı hava, gemi ve kıyı hedeflerine atış yapabilen bir teniz topçu sistemidir. Tamamen otomatik kontrol ile yönetilen sistemde mühimmat sitemin altında saklanır ve iki personelin kullandığı bir asansör ile sisteme sürekli mühimmat sağlanır. Atış sonrası boş kovanlar taretin önündeki boşluktan dışarı atılır. Sistemin soğutulması su ve her atış sonrası hava-su karışımının enjekte edilmesiyle sağlanır. Topu iki hidrolik sistem beslemektedir ve hedefleme taretin sağında ve solunda yer alan iki adet elektrik motoru ile sağlanmaktadır. Savaş gemilerinde top sistemleri genellikle ön güvertede yer aldıklarından dolayı sürekli neme maruz kalırlar ve bunun sonucunda korozyona bağlı olarak oluşacak sorunları önlemek için lastik bağlantılarla taretin su geçirgenliği engellenmiştir.

    Sistemin kontrolü, ana ateşleme bilgisayarından, ikinci bir ateşleme sisteminden veya topun sol kısmındaki kumanda çubuğu ile manuel olarak sağlanabilir ve bu kısım genellikle çelik bir kapağın altında korunaklı bir şekilde durmaktadır.

ekran-goruntusu-147

 

Sistem yıllar boyunca  çeşitli iyileştirmelere tabi tutuldu. İyileştirmelerin başında daha güvenilir çalışma, artan ateş oranı, optimize edilmiş mühimmat ve modern bir ateşleme bilgisayarı gibi özellikler gelmektedir. Böylece sistem Model 53-64-68 olmak üzere üç ana versiyona sahip olmaktadır. Model 53 de ilk ateşlemede el ile besleme yapıldıktan sonra otomatik yükleme için  geri tepme avantajı kullanıldı. Bu yöntem ile sistem dakika 60 atım sayısına ulaştı. Model 64 ise , 53 ün modern ateşleme bilgisayarına bağlanmış hali gibi kabul edilebilir. Ateşleme oranı ise dakika da 78 atıma çıkartılmıştır. Model 68 de ise taret büyük bir oranda hafifletilmiş fakat ateş oranı dakika 60 atıma düşmüştür. Bu sürümde daha sonra  gelişmiş ateş hızı (CADAM) standardına getirilerek dakikada 78 atım oranını yeniden kazanmış olmaktadır.

Türk Deniz Kuvvetleri bu sisteme Fransa’nın D’Estienne d’Orves sınıfı gemileri hizmetten çıkarmasıyla Burak Sınıfı Korvet adıyla 2000 yıllarından itibaren sahip olmuştur. Versiyon olarak ise gemilerimizde ise Model 68 CADAM versiyonu bulunmaktadır. Ayrıca hücümbotlar’da da Oto Melara başta Cadam kıçta olmak üzere beraber bulunmaktadır.

Burak Sınıfı Korvet TCG Beykoz
Burak Sınıfı Korvet TCG Beykoz

BAZI SAYISAL ÖZELLİKLER:  

Mühimmat Çapı: 100 milimetre

Menzil: max aralık olan 45° de 18.876 metre , etkili: 13.120 metre

Yükseklik: -15 ° ila +80 °

Yan: -150° ila +150°

Sistem Ömrü: Yüksek ateş oranlarında 3000 atım , normal 6000 atım

Mühimmat Uzunluğu: 108.5 cm

OTO MELARA 76 mm

1963-2001 Oto-Melara / 2001- OtoBreda firmaları tarafından üretilen dünyadaki en yaygın gemi toplarındandır. Dünyada yaklaşık 58 ülkenin deniz kuvvetlerinde hizmet vermektedir. Ülkemizde Gabya Sınıfı Fırkateynlerde , Ada Sınıfı Korvetlerde ve hücümbotlarda bulunmaktadır.  Sistem , yüzey (kıyı) harbinde, deniz harbinde, hava savunmasında ve hafif hava tehditlerine karşı kullanılabilmektedir. Sistem 1963 yılından itibaren üretilen kompakt modeli 1988 yılından itibaren Süper Rapid (süper hızlı) versiyonuyla üretime devam etmiştir. Tüm mühimmatların gerçek çapı aslında 76.2 mm’dir ve sitemde ateşlenmeye hazır 80 adet mühimmat bulunmaktadır. (Süper Rapid 85 )

ekran-goruntusu-155

 

ekran-goruntusu-154

Otomatik yükleme, dönen bir magazin aracılığıyla sağlanır ve iki mühimmat yükleyicisi sayesinde ateşleme esnasında bile sisteme mühimmat tedarik edilebilir. Bu sayede atış hızı, tek atıştan atışa 120 d / dak’a kadar arttırılabilir. Kompakt versiyonda bu değer 80-85 civarındadır. Geminin toplam RCS (radar croos section) değerini düşürmek için sistemin stealth versiyonu geliştirilmiştir. Ayrıca deniz topçu sistemlerinin olmazsa olmazı denilebilecek muzzle velocity radar sayesine yüksek doğruluk ve hassasiyetle hedefler 0.3 mrad (miliradyan) dan düşük sapma değerleriyle vurulabilmektedir.

MÜHİMMATLAR VE ETKİLİ MENZİLLERİ

– HE (yüksek patlayıcı)  etkili Menzil 8km (4 km ve hava hedefleri )

– MOM (çok rolü olan OTO mühimmatı)

– PFF (önceden belirlenmiş patlama ) – füze karşıtı mühimmat

– SAPOM (yarı zırh delici OTO mühimmatı) – Menzil 16km

– SAPOMER (yarı zırh delici OTO mühimmatı, genişletilmiş menzil) – Menzil 20km

– DART (tahrikli mühimmat, uçuş süresini kısaltır) – birden fazla hedefe karşı alt kalibre rehberli mühimmat

(füzeler ve denizde manevra hedefleri)  etkili menzil  8km

– VULCANO (76mm arttırılmış menzil ) Geliştiriliyor.

Oto Melara,  füzelerin manevra gibi  zorlayıcı şartlarını yerine getirmek için, uçuş esnasında yeniden hedeflenebilecek DART (İndirgenmiş Uçuş Zamanlı Sürüşmeli Mühimmat) güdümlü mermi geliştirdi.

DART mühimmat 76mm Strales sistemine bazı yeni bazı özellikler sunmaktadır:
– Çift cephane besleme sistemi,
– dijital konsol
– kılavuz anten
– özellikle DART mühimmat rehberliği için tasarlanmış elektronik donanım.
DART, koruyucu bir kalkan içerisinde sisteme yerleştirilen bir anten tarafından üretilen kılavuzluk ışını ile hedefe yöneltilen bir alt kalibre mermisidir. VULCANO 76 ise, Anti Yüzey Harbinde (ASUW) ve kıyıdaki birliklere ateş desteği sağlamak amacıyla GPS ve IR  rehberlik teknolojisi kullanmaktadır. Aynı zamanda VULCANO 76, Anti Hava Harbi (AAW) için üretilmekte olan Oto Melara DART’ı tamamlayıcıdır.

    ekran-goruntusu-157                                                     ekran-goruntusu-156

ANTİ-GEMİ FÜZELERİ

EXOCET FÜZESİ

EXOCET füzesi Avrupa füze şirketi MBDA tarafından 1970’lerde geliştirilmeye başlanan küçük ve orta büyüklükteki (korvet ve fırkateyn) savaş gemilerine karşı  kullanılmak üzere geliştirilmiş bir anti-gemi füzesidir. Exocet Avrupa’daki en yaygın anti-gemi füzelerinden biri olup dünya’daki 33 ülke için 3300 adettem fazla üretilmiştir.

Exocet dünyadaki ana anti-gemi füzelerinden biri olan Harpoon ile karşılaştırıldığında sahip olduğu menzili ve tahrip gücü ile Amerikalı türevinin gerisinde kalsa da maliyeti ve platformlara olan entegre kolaylığı ile rağbet görmüş ve bu sayede üretimine devam edilmiş kalitesini kanıtlamış bir füzedir.

Exocet Füzesi hem İngiltere hem de Arjantin gemilerinin Exocet kullandığı Falkland Savaşında ünlü olmuştur. Bunun dışında İran-Irak Savaşında Irak uçaklarının Amerikan fırkateynine iki adet AM-39 fırlatarak 29 Amerikan askerinin ölmesine de sebep olduğu olayda füzenin dünyada prim yapmasına sebep olmuştur.

Exocet füzesinin en büyük özelliklerinden biri olan 5-10 metre gibi bir seyir irtifasına sahip olması ve hedefine 15 km. mesafe kala aktif radarını açması hedefi tarafından sadece 6 km. gibi bir mesafeden farkedimesine olanak sağlar. Exocet’in bu özellikleri yakın silah sistemlerinin (CIWS)  geliştirilmesini teşvik etmiştir.

ekran-goruntusu-160

Varyantlar

MM38 (yüzeye fırlatılan) Savaş gemilerine yerleştirildi, INS/AKtif Radar Güdümlü,AT-Unut tipi. Menzil: 42 km.

AM-38: Helikopterler için prototip maksadıyla geliştirilmiş başlangıç versiyonudur.

AM:39: Uçaklardan yüzey hedeflerine atılmak için tasarlanmıştır. 50-70 km. menzile sahitir.

SM-39: Denizaltılardan ateşlenmek üzere geliştirilmiştir. Su geçirmez bir kapsül içine yerleştirilen füze yüzeye geldiğinde ateşlenir.

MM-40: MM-38’in yükseltilmiş bir versiyodor.70 km. menzile sahitir. 1980’de tanıtılan füze atıl bir seyrüsefer sistemine ve aktif bir radar arayıcıya sahiptir.Block 2 versiyonu da geliştirilmiş bir radar ve ECCM özelliklerine sahiptir.ECCM, (Electronic counter-countermeasures) füze üzerindeki elektronik saldırıların etkisini yok etmeye yarayan veya önlem alan karşı bir elektronik saldırı sistemidir.

Tüm varyantlar 165 kg HE (yüksek patlayıcı) savaş başlığına sahiptir.

Denizden fırlatılan MM38 olan orijinal Exocet füzesi 1967’de geliştirilmiş ve 1975’te hizmete girmiştir. Havadan fırlatılan varyant olan AM39 çalışmaları ise, 1974’te başlamış ve 1979’da hizmete alınmıştır.  MM40 Blok 3 füzesi 2004’de geliştirilmeye başlanmış ve 2010’da ilk testi yapılmıştır. Tüm füzeler dünyada aktif olarak kullanılmaktadır ve 2002 yılında üretimi biten MM 38 hariç tümü halen üretimdedir. MM 38 Modeli Burak Sınıfı Korvetler’de bulunmaktadır.

ekran-goruntusu-158                                                            ekran-goruntusu-159

A/U/RGM-84 HARPOON FÜZESİ

Harpoon şimdiye kadar yapılmış en başarılı en başarılı anti-gemi füzelerinden biridir. Boeing ile üretime başladığı bu günden itibaren 7000’den fazla üretilmiş ve 600’den fazla savaş gemisi, 180’den fazla denizaltı tarafından kullanılmaktadır.

Harpoon’un aktif radar rehberliği, savaş başlığı tasarımı, düşük seviyeli seyir yörüngesi ve terminal modu  özellikleri mühimmatın etkinliği arttırır. Füze; gemi, denizaltı, kıyı bataryaları veya hava aracı gibi platformlar  vasıtasıyla fırlatılabilir. Harpoon’un başlıca hedefleri arasında ; havaalanları, sanayi tesisleri, kıyı savunma alanları, su üstü hedefleri, HSS konuşlu bölgeler gelmektedir. Her türlü hava koşulunda kullanılabilen Harpoon Füzesi aslında başlangıçta denizaltılara karşı kullanılmak üzere geliştirilmiştir.1967’de bir Sovyet Gemisi’nin bir İsrail Destroyeri’ni batırması sonrası ABD Donanması’nda  gemilere karşı kullanılacak bir füzenin eksikliği ortaya çıkmıştır. Bu sebeple zaman ve maliyetten tasarruf etmek için denizaltılara karşı kullanılan bu füzeye anti-gemi özelliği için bazı değişiklikler de eklenerek Harpoon adı altında üretime alınmıştır.

ekran-goruntusu-166
TCG HEYBELİADA’DAN RGM-84 HARPOON ATIŞI

KILAVUZ  VE NAVİGASYON:

Füze, limanda duran kara ve gemileri hedeflemek için GPS destekli atalet seyrüsefer sistemi (INS) kullanmaktadır. GPS / INS, açık deniz ve arazi dahil olmak üzere  füzenin seyir anında hedefe ilerlerken yolda  yol rehberlik hatalarını giderir. Arayıcı başlık olarak J Band -Aktif RF kullanmaktadır.

VARYANTLAR:

AGM-84: Sabit kanatlı uçakların kullanımı için üretilen versiyon.

RGM-84:Su üstü platformlarından yüzey hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirilen versiyon.

UGM-84:Denizaltılar tarafından kullanılmaktadır. Yine aynı exocet füzesinde olduğu gibi yüzeye ulaşıncaya kadar bir kapsül içinde ilerleyen füze yüzeyden itibaren ateşlenir.

AGM-84E SLAM (Standoff Land Attack Füze): 1990 yılında AGM-84 Harpoon’dan geliştirilen en az 110 kilometre menzilli temelde bir Tomahawk füze savaş başlığı ile değiştirilmiş daha uzun ve daha ağır bir AGM-84 füzesidir. AGM-84E hedef  yolunu atalet sistemini kullanarak  seyir eder ve uçuşun son 60 saniyesi boyunca, sapmalara yol açmamak için veri bağlantısıyla  uçuş görüntüsünü kullanarak hedefini imha eder.

ekran-goruntusu-162

 

Harpoon,Türk Deniz Kuvvetleri’nin denizlerde ana vurucu gücünü oluşturmaktadır ve büyük bir ihtimalle yerini yerli atmaca füzesine bırakana kadar da bu konumunu koruyacaktır.

ekran-goruntusu-161

 

 

ekran-goruntusu-180

 

HAVA SAVUNMA MÜHİMMATLARI

 RIM-66  (Standart Missile-1)

Raytheon Firması’nın geliştirdiği ABD Deniz Kuvvetleri tarafından yoğun olarak kullanılan, yüzey gemilerinden helikopterlere uçaklara kadar olan hedeflere karşı etkinliğini  göstermiş başarısını kanıtlamış bir sistemdir. Ayrıca, gelişmekte olan füzeler karşısında, alçak veya yüksek irtifada, durağan veya ses üstü seyreden cisimlere, her türlü  hava koşulunda ve elektronik karşı önlem ortamında bile kullanılabilmektedir. SM-1,2,3,4,6 gibi varyansları olan füzenin 1,2 ve 6 serisi geleneksel  hava savunması  için; 3 orta menzilli balistik füzeleri imha etmek için, son seri olan SM-4 ise kara saldırı füzesi olarak tasarlanmıştır. Bu versiyonların aynı zamanda MR (medium range ) ve ER (evolved range) olmak üzere menzil seçenekleri vardır. Bu füze kombinasyonlarının 1 ve 2 serilerinin ortalama 3 Block versiyonu vardır. Bu geniş mühimmat aralığı ile  sistem ABD başta olmak üzere dünyadaki 14 deniz kuvvetinde faal durumdadır. Türkiye’nin bu sisteme Amerika’dan FFG-7 Oliver H. Perry sınıfı   fırkateynleri almasıyla sahip olmuştur. 8 Adet Gabya Sınıfı Fırkateyn’de SM-1 füzesi aktif olarak kullanılmaktadır.

ekran-goruntusu-171
MK-13 lançerinden ateşlenen SM-1 (Deniz yıldızı Tatbikatı)

SM-1 modeli yarı aktif güdümlü bir mühimmat kullanılmış iken diğer modellerde gelişmiş sinyal işleme, GPS/IR yönlendirme sistemleri gibi iyileştirmeler yapılmıştır. SM-1 modeli 2003 yılında ABD tarafından hizmetten çıkarılmıştır.

ekran-goruntusu-164

 

SM-1 Bazı Sayısal Veriler 

İŞLEV:Kısa Menzilli Hava Savunma Füzesi

Harp başlığı: 62 kg Parça Tesirli

Menzil: 18 km

Sürat: 2+ mach

Ağırlık: 617 kg

Lançer:MK-13 , MK-26

EVOLVED SEASPARROW MISSILE (ESSM)

ESSM, su üstü platformlardan atılan orta menzilli yarı güdümlü bir hava savunma füzesidir. Aslen  1990’da başlayan NATO Deniz Serçesi Programıyla Sea Sparrow füzesinden geliştirilmiştir. Program ABD ve 10 adet NATO müttefikini kapsamaktadır. Raytheon program dahilinde ilk üretim ESSM’yi 2002 yılında ABD Donanmasına teslim etmiş füze 2004 yılında hizmete girmiştir.Türk Deniz Kuvvetlerinde ise sadece F-246 Salih Reis ve F-274 Kemal Reis Fırkatenler’inde bulunan diğer ESSM diğer Yavuz ve Barbaros Sınıfı Fırkateynler’de Sea Sparrow şeklinde bulunmaktadır. Gemilerimizde MK-29 ve Mk-41 (VLS) lançerlerinden ateşlenmektedir.

 

ekran-goruntusu-187

ekran-goruntusu-188

REHBERLİK VE SAVAŞ BAŞLIĞI

ESSM yarı aktif bir radar rehberlik sistemi ile donatılmıştır. Rehberlik sistemi sürekli dalga radarı veya kesintili dalga radarı kullanır. Sürekli dalga radarı yüksek frekanslı bir sinyalin sürekli yayınlanarak sürekli yansıyan sinyalin alınıp işlenmesiyle çalışır. Kesik sistemde ise ölçüm esnasında sinyal geçici olarak kesilir ve hesaplamada gönderilen ile yankı sinyali arasındaki frekans farkı hesaplanarak ölçüm yapılır. Sistem verilerini X band veya S band vasıtasıyla iletir. X band; 8-12GHz frekansında çalışan sivil ve askeri amaçlı denizcilikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Küçük, ucuz hızlı dönen bir anten aracılığıyla verileri hassas bir şekilde uzun menzillere ulaştırılabilir. Sistem  40.5 kg ağırlığa sahip antigemi füzelerine karşı yüksek tahrip gücü sağlayan  dairesel patlamalı savaş başlığı ile donatılmıştır.

TAHRİK SİSTEMİ ve BAZI ÖZELLİKLER

ESSM,çift tahrikli sistem ile güçlendirilmiş yüksek performanslı MK134 roket motoru kullanmaktadır.

UZUNLUK: 3.64 metre

ÇAP: 254mm

Ağırlık: 280 kg

Savaş başlığı:40.5 kg

Menzil: 50+ km

Hız: Mach 4+

RIM-116

ABD ve Alman Hükümetleri arasında bir iş birliği projesi olan sistem, anti-gemi füzelerini,seir füzelerini,havadan ve yüzeyden gelebilecek tehditleri yok etmek için kullanılan hafif,hızlı,at-unut tarzı etkili kısa menzilli bir mühimmattır. Block 0-1A-2 versiyonları mevcuttur. Bunlardan Block 0 ve 1A nın üretimi durdurulmuştur. Block 0 yönlendirme için RF (radyo frekansı) kullanmaktadır , terminal etkileşim için ise IR (kızılötesi) kılavuzluğa geçer. Block 2’de ise daha etkin manevra hareketleri için bazı kinematik ve rehberlik iyileştirmeleri mevcuttur.Daha büyük kompozit bir roket motor ve gelişmiş bir radyo frekans (ERF) alıcısı bulunmaktadır. RIM-116 RAM bu güne kadar ABD ve müttefikleri için 4500 adetten fazla üretilmiştir.

ekran-goruntusu-190

 

F-497 TCG Göksu RIM-162 ESSM atışı
F-497 TCG Göksu RIM-162 ESSM atışı

BAZI ÖZELLİKLER:

İşlev:Gemi öz savunması

Yüklenici:Raytheon

Tahrik:Katı yakıtlı roket (Block 2 kompozit)

Çap: 5” (12.7 cm)

Hız:  Mach 2+

Menzil: 9 km

ekran-goruntusu-191

 

YAKIN SİLAH SİSTEMLERİ (CIWS)

DARDO

Oto Melara ve Breda firmaları tarafından geliştirilmiş 70 kalibrelik iki adet 40 mmlik,  bulunduğu yerin nokta savunmasını karşılamak için uçaklara,füzelere,ihalara ,kıyı hedeflerine karşı etkili bir top sistemidir. Sistem hareketini iki adet servo motor ie sağlar. A ve B  olmak üzere iki adet montaj tipi vardır. A tipinde 736 adet mühimmat yedi yatay katta saklanabilir. B tipinde ise 4 yatay katta 444 mermi taşınabilir.

ekran-goruntusu-21

 

Sistem zırh delici,darbeli fünye ile yüksek patlayıcı, yüksek patlayıcılı olma üzere 3 çeşit mühimmat atabilme özelliğine sahiptir. Sahip olduğu gözetleme radarı,elektronik ateşleme radarı, RTN-20X atış kontrol radarıyla aynı anda 10 hedefi takip edebilmektedir. Operatör ise güverte altından bir konsol ile elle sistemi kontrol etmektedir.

ekran-goruntusu-19

Mühimmat Çapı: 40 mm

Namlu Çıkış Hızı: 1000 m\s

Atış oranı: 600 (?) dev\dak

Yükseklik. -13° , +85°

Menzil: 4000 m etkili – max yatay 12500 – 1700 max dikey

 

SEA ZENITH

Barbaros ve Yavuz Sınıfı gibi Meko 200 fırkateynlerinde bulunan dört barlı 25 mmlik bir CIWS sistemidir. Sistemin birincil amacı, gemi karşı füzelere ve diğer hassas güdümlü silahlara karşı savunma sağlamaktır. 1980’lerde Oerlikon Contraves (2009’dan beri Rheinmetall) tarafından geliştirilmiştir. Taret, son evrede dalışa geçen füzeleri imha ederken daha fazla ateş süresi kazanabilmek  için geriye doğru eğik bir şekilde konumlandırılmıştır. Phalanx’a göre 4 barlı ateşleme sitemi kullanması, 6 barlı sistemler göre güvenilirliliği daha da arttırmaya yöneliktir. Sistem, kapalı bir otomatik tarete monte edilmiş  Seaguard radarı tarafından yönlendirilmektedir.

Sea Zenith ve üstte Seaguard radarı
Sea Zenith ve üstte Seaguard radarı

 

Özellikler:

Mühimmat çapı: 25 mm

Barlar: 4 (bağımsız)

Ateş oranı: 3,400 d / d

menzil: 2 km

Ağırlık: 3500 kg

 

PHALANX

Amerikan Raytheon firması tarafından tasarlanıp üretilen phalanx 20 mmlik 6 barlı bir CIWS (Close-In Weapon System) sistemidir. Phalanx tüm düşman tehditlerini otomatik olarak algılayan, izleyen, yok edebilen hızlı kontrol edilebilen, bilgisayar kontrollü  bir radarı olan sistemlere sahiptir. İlk prototipi 1973’de üretilip 1978’de üretime alınmıştır. Günümüzde Block-0-1-1A-1B versiyonları mevcuttur. Başlangıç versiyon olan Block 0’dan Block 1 yükseltmesi 1988’de gerçekleşmiştir. En yeni ve gelişmiş güncelleme Block 1B versiyonunda gerçekleşmiştir. Block 1B yüzey hedeflerine karşı daha etkili olmak için FLIR (ileri  kızılötesi kamera) sensörü ve elektro optik sensör de eklenmiştir. Bu sayede operatörler nişan almadan önce hedefleri görsel olarak olarak izlemelerine ve tanımlarına olanak sağlayan bir durumsal farkındalığa sahip olmaktadır. Phalanx’ın gelişmiş 3D arama radarı, dijital hareketli hedef tanıma, kızılötesi ve radyo frekansı izleme özellikleri hedefini hızlıca bulmasına sağlar. Phalanx, geminin deniz ve havada radar performansını arttırır, dış savunma alanını arttırır, mach üstü veya mach altı ASM ‘lere, UAV ‘lere ve helikopterlere karşı koruma sağlar.

Hidrolik tahrikli olan Block 0 ve Block 1B sahip olduğu 984 M-61 Vulcan  mühimmatı dakikada 3000 adet ateşleme hızına sahiptir. Pnömatik tahrikli olan 1A ve 1B de bu sayı dakikada 4500 devir sayısına çıkmıştır ve mühimmat kapasitesi 1550 adete yükseltilmiştir. Gabya  Sınıfı Fırkateynler’imizde Phalanx Sistemi mevcuttur.

ekran-goruntusu-192

 

ekran-goruntusu-193

 

KAYNAKÇA

*NAVAL TODAY

*NAVY GOV

*NAVWEAPS

*SEAFORCES

*ON TARGET ALLIGMENT

*NAVY DATA

OĞUZHAN TAKMAZ.

Yorumlar Kapatıldı