Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

S-400 Siparişi İptal mi?

Son zamanlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin acil hava savunma ihtiyacını gidermek amaçlı siparişini verdiği S-400 uzun menzilli hava savunma sistemi siparişinin iptal edileceği yabancı ve bazı yerli kaynaklar tarafından iddia ediliyor.

Alman gazeteci Julian Röpcke, Türkiye’nin S-400 alımı doğrultusunda ABD’den ekonomik ve savunma sektörü açısından başlatılan ambargoyu engellemek adına S-400 siparişini erteleyeceğini iddia etti. Cumhurbaşkanlığı yetkilisi Fahrettin Altun ise bu iddiayı yalanladı ve “sizin kaynaklarınız yanlış bilgi veriyor” açıklaması ile S-400 siparişinin erteleneceği konusundaki haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

Türkiye, ABD ve NATO ile S-400 meselesini çözmek adına ortak bir komisyon kurulmasını teklif etmiş, ABD buna karşı çıkmış NATO ise olabilir gözü ile teklifi değerlendirmişti. Ancak Türkiye’den bazı uzmanlarda bu komisyonun ülkemiz prestijine kötü etki yaratacağını, sürekli vurgulanan “S-400 alımı Türkiye’nin kendi iradesi ile alınan bir karardır” vurgusunun hiçe sayılarak bu meseleyi bir komisyona taşınmanın doğru olmayacağını belirtmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’da geçtiğimiz haftalarda Türk Hava Kuvvetleri’ne 4 adet F-35A’nın teslim edildiğini, bunların ilkinin Kasım Ayında Anadolu’ya geleceğini ve Malatya’da bulunan askeri üssün F-35’ler için hazır olduğunu, tüm çalışmaların tamamlandığını belirtmişti. Yakın zamanda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ülkemize gelişi ve ABD Başkanı D.Trump’ın ülkemize ziyaret planlaması da F-35/S-400 krizinin çözümü için harcanan siyasi/bürokratik çabayı ortaya koyuyor. Bazı uzmanlar bu gelişmelerden ötürü Türkiye’nin AB/NATO/ABD bloğuna eskisi gibi yakınlaşıp S-400’den vazgeçeceğini iddia etse de bu iddiaları doğrulayan bir resmi kaynak bulunmadığı gibi CB yetkililerince yalanlanmış bir iddia olduğu biliniyor.

Türkiye, uzun menzilde performans gösteren hava savunma sistemi ihtiyacını yıllardır hissediyor. Ülkemizin alçak-orta-yüksek irtifalı hava savunma sistemlerine göz atmak için buraya tıklayın.

Ayrıca F-35/S-400 meselesinde yaşanan tüm bürokratik/siyasi gelişmeleri 19 Haziran 2018 tarihinden bu yana kayıt altına alan Sayın Arda Mevlütoğlu’nun Twitter’da bulunan floodunu okumanızı öneririz.

Yorumlar Kapatıldı