Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Hürkuş Eğitim Uçağı


TUSAŞ hürkuş ve de TAI hürkuş olarak bilinmektedir. TUSAŞ tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Eğitim uçağı sınıfındadır ve Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi’nin bir ürünü olarak bilinmektedir. Hürkuş’un ismi, tarihte ilk Türk pilot olan Vecihi Hürkuş’a hitaben konulmuştur.

Projenin temeli 2006 yılına dayanmaktadır.Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TAI  arasında imzalanan anlaşma sonucunda iki ayrı uçak konfigürasyonu geliştirilmektedir.Bunlar:

-Hürkuş A: EASA ile CS-23 gereksinimlerine göre sertifikalandırılan temel konfigürasyon

-Hürkuş B: Entegre aviyonikler (HUD, MFD, INS/GPS, Görev Bilgisayarını kapsayan) ile geliştirilmiş konfigürasyon

Hürkuş 2 kişilik kapasiteye sahip olup öğretmen öğrenci olarak bu yerler düşünülmüştür.

Gece ve Gündüz uçabilecek şekilde ekipmanlandırılmıştır.TSK nın envanterine 2018 yılında girmesi planlanmaktadır.  29 Ağustos 2013 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla yapmıştır.

 

hurkuskokpit Hürkuş’un gösterge sistemleri, dijital elektronik gösterge sistemlerini içerir ve bunlar glass/cam kokpit olarak bilinmektedir. Bu sistemler pilotların kontrol yeteneğini en üst seviyeye taşımakla birlikte, kokpitteki gösterge saati
kalabalığını da sıfıra indirgemektedir. Uçak içerisinde bulunan 2 ana LCD ekran sistemleri sayesinde, motor göstergelerinden bütün uçuş, yatış, dönüş, suni ufuk ve durum göstergeleri gibi önemli unsurlar, pilotlara anlık olarak yansıtılmaktadır.

 

Bu 2 LCD gösterge ekranları dışında, yedek uçuk göstergesi de bağımsız bir LCD ekranda pilotların hizmetine sunulmuştur.

 

Hürkuş’un modelleri ile ilgili farklı çalışmalar yürütülmektedir. Hürkuş’un keşif ve gözetleme amaçları için kullanılması hedeflenmektedir ve bu hedefe istinaden çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar bazında, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde araştırmalar yapılmaktadır. A ve B modellerinin ardından C modeli gelmesi bekleniyor o da şöyle:

hurkusC
 Hürkuş’un Askeri Modeli Hürkuş-C

Hürkuş uçağının farklı modelleri için çalışmalar başlatılmakla beraber, TUSAŞ tarafından geliştirilmiş, uçuş kontrol yazılımı bilgisayarlarını da kapasitesinde barındırmaktadır. Uçakta tamamen, pilot güvenliği ve pilot rahatlığı düşünülmüştür. Bunlara istinaden, kullanılabilirlik ve güvenlik bakımından incelendiğinde, üst seviyede değerlendirilen bir uçak modeli olarak ön plana çıkmaktadır. Yeni nesil temel eğitim uçağı adı ile anılan Hürkuş uçağı, EASA ve CS-23 gereksinimlerine göre sertifikalandırılmıştır.

Hürkuş Teknik Özellikler


Uçak havada maksimum 4 saat 15 dakika (15.000 ft),  kalabilmektedir. Saatte 648 kilometrelik bir hıza ulaşabilen uçak, 10577 m (fit bazında 34700 ft) azami servis irtifasına sahip olma özelliklerini taşımaktadır. Bunların yanı sıra, 1xPT6A-68T motoru, 1600 shp gücündedir. Maksimum tırmanma seviyesi ise, 22m/s 4370 ft/dakika deniz seviyesi olarak gözlemlenmektedir.

 

489 m (1605 ft) deniz seviyesi kalkış mesafesi ve 593 m (1945 ft) deniz seviyesi iniş mesafesine sahip olan uçağın boyutları ise, 11.17 m uzunluk, 9.96 m kanat genişliği, 3.70 m’de yükseklik olarak görülmektedir.

 

2010’lu yıllarda dünya ordu ve hava yollarının pek çoğunun  eğitim uçakları ekonomik ömrünü doldurmaktadır. Bu sebebten ötürü Hürkuş’un ciddi bir pazar potansiyeline sahip olacağı öngörülmektedir.

[su_dailymotion url=”http://www.dailymotion.com/video/x5zqmnw” width=”240″ height=”240″ background=”#ffffff” quality=”240″][su_dailymotion url=”http://www.dailymotion.com/video/x5yenj4″ background=”#ffffff” quality=”1080″][/su_dailymotion]

Yorumlar Kapatıldı