Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

F-35 Sorunsalı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişmeler F35 alımını nasıl etkileyecek ? Bu gelişmeler ne anlama geliyor hepsi ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

ABD Temsilciler Meclisi’nden sonra Senato da, S-400 ve rahip Brunson’a atıfla; F-35, Patriot, Chinook, Black Hawk gibi tüm silahların Türkiye’ye satışını bloke edecek tasarıyı onayladı. Sonraki aşamada, oluşturulan 2 ayrı tasarı tek tasarı haline getirilecek ve Trump’ın onayına sunulacak. Görünürde asıl sorun Nato müttefiki olarak; Rus silahlarını kullanmak. Sorunun temelinde silahların Nato standartlarına uymadığını ifade ediyor ABD’li yetkililer.

Asıl soru şu; tek Rus silah teknolojisini kullanan ülke Türkiye mi ?

Cevap çok net HAYIR !

Rus Silahlarını Kullanan Nato Üyeleri (Resim: TRT Haber)

Ayrıca ABD Rusya’nın S400 sistemiyle, uçağın uçuş bilgilerini inceleyebileceğini ve teknolojiyi çalabileceğini düşünüyor.

İlk Teslimat Gerçekleşti

Tüm bu gelişmelere rağmen ilk F35A teslimatımız gerçekleşti.

Törende milli seyir füzemiz SOM-J ve HGK F-35A ile sahnede yer aldı

Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk 5. nesil savaş uçağı olan F-35A  18-0001 kuyruk numarasıyla, 21 Haziran 2018’de düzenlenen tören ile hava kuvvetlerimize teslim edildi. Törende yer alan dev ekrana, Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözünün yansıtılması törende dikkat çekenler arasındaydı.

Uçağımız 2019 yılına kadar ABD’de pilotlarımızı yetiştirecek. Eğitimlerin; Arizona’da yer alan Luke Hava Üssü’nde yapılması planlanıyor. 2019 yılında ise Malatya’ya 2, F-35A inecek ve eğitimler oradan devam edecek.

3 ve 4 numaralı F-35A uçaklarımızın montajları da başlamış durumda.

Sonuç olarak teslimatlar planlandığı gibi devam ediyor. Projeden Türkiye’nin çıkarılması projenin maliyetini ciddi anlamda arttırabilir.  Senato tarafından alınan kararın yürürlüğe girebilmesi için Temsilciler Meclisi ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor. Aksi bir durumda uluslararası hukukta Türkiye haklı ülke konumunda yer alıyor ayrıca hukuki tüm işlemlerin Türkiye tarafından yapılacağı yetkililer tarafından ifade ediliyor.

 

Kaynaklar: TRT-Haber, Turan Oğuz

Yorumlar Kapatıldı