Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

F-22 Raptor

F-22 Raptor

 

Amerikan Ordusu’nun en önemli yüklenicisi olan ve Dünya üzerinde özellikle havacılık dalında aldığı gelir bakımından sektörün en büyük şirketi olan Lockheed Martin ana yüklenicisi tarafından üretilmiştir.

Projeye ayrıca Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik şirketi de ortaktır. Lockheed Martin,  en ileri teknolojisi ile üretilen F-35 Lightning II uçağınında ana yüklenici şirketi konumundadır. F-22 Raptor uçakları ilk uçuşunu 7 Eylül 1997 yılında gerçekleştirdi. 2005 yılında tüm testleri ve gerekli yeterlilik sınavlarını geçen F-22 raptor uçağı böylelikle kullanıma sunuldu. Son F-22 Raptor uçağı 2011 yılı 13 Aralık günü üretilmiştir, uçağın hali hazırda üretimi bulunmamaktadır.

F-22 Raptor savaş uçakları sadece Amerika Birleşik Devletleri Ordusu tarafından kullanılmaktadır, başka ordulara satışı yasaktır. Toplamda 8 Test uçağının yanında 187 adet de aktif görev yapacak uçak üretilmiştir ve hepsi Orduya teslim edilmiştir.

Bir tanesinin üretim maliyeti 145 milyon dolar seviyesindedir, güncel uçaklar arasında fiyat değerlendirmesi yapılacak olursa oldukça maliyetli olduğu söylenebilir. Gerek maliyeti gerek ise her uçuşta sağladığı maliyet bir süre eleştirilere maruz kalsa da, şirketine oldukça ciddi bir kar ve çeşitli öldüler kazandırmıştır.

Teknik özellikleri; 18,9 metre uzunluğuna, 5,1 metre yüksekliğine, 13,6 metre kanat genişliğine sahiptir. Ayrıca 78 metrekare kanat alanı vardır.

Test problemlerinde ilk zamanlar çeşitli problemler çıkarsa da Amerika Ordusu için bir süre ana kullanımda bulunan uçak olmuştur.

Bir F-35 ile kıyaslandığı zaman taşıdığı mühimmat ve manevra kıvraklığı yaşlı model olmasına rağmen daha iyidir.

Alt Modelleri

YF-22A, F-22A, F-22B ve Naval F-22 modelleri bulunmaktadır.

Uçak kullanımınca co-pilot diye bir eleman bulunmamaktadır. Ayrıca pilot ile uçan son avcı uçağı olarak nitelendirilir. F-22 uçakları hala aktif olarak Amerika’nın sınır dışı operasyonlarında kullanılmaktadır.

Bunun en önemli ayağı ise Irak ve Suriye’de görev yapan Koalisyon uçaklarına sağladığı destektir. Amerika IŞİD ile mücadelesinde kullandığı F-22 uçaklarını son zamanlarda Haseke ve Deirezzor kentinde Suriye Ordusu’na gözdağı vermek için da kullanmıştır.

F-22 raptor’un bir saatlik uçuş maliyeti ise yaklaşık 75.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=bu-2WtxMAUc

Yorumlar Kapatıldı