Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Ana Muharebe Araçları

 

Ana muharebe araçları, yıllar içinde kısa çaplı çatışma anlayışının değişmemesi sonucu  ana mantığını birkaç ekleme haricinde korumuştur.

 

1940 yıllarında kendini güç olarak kabul ettirmiş olan bu araçların genel olarak ortak özellikleri; telsiz haricinde elektronik ekipmanının olmaması, klasik zırh, optik nişangah, gece muharebelerinde kolaylık sağlayan kızılötesi aydınlatmalarının bulunmasıdır.

Başlangıçta 90 mm, 105 mm ve 100 mm gibi çeşitli ana silah kullanımı benimsenmiş olup: daha sonra güç arttırımı için T-62’ler yivsiz 115 mm ana silah entegreleri yapılmıştır.
Zamanla artan zırh kalınlıkları top ağızlarının büyümesine nede olmuştur. Ruslar artan zırh kalınlığına karşılık 125 mm’yi standart haline getirmişlerdir.

 

Bilgisayar destekli atış kontrol sistemlerine gelene kadar: bir tankın hedef vurması tamamen nişancının kabiliyetine ve gözlemcinin aktardığı bilgilere dayalıydı. Gözlemci yani araç komutanı hedefin konumunu, rüzgarı, sıcaklığı vs nişancıya aktarır; tüm bu parametrelere göre nişan alan asker hedefi yüksek ihtimal ile vururdu. Bu yöntem tüm gelişen sistemlere rağmen her ortamda tam isabet oranını korumaktadır.

Birçok ülkenin envanterinde tuttuğu 1950 ve 1960 lardan kalma tanklarını modernize ederek: gelişmiş atış kontrol sistemlerine uygun hale getirmiştir.
Bu modernizasyonun en bilinenleri;
EADS-Sagem leh T-72
Thales Hint T-72
Raytheon Ürdün M-60
ASELSAN VOLKAN VE TÜRK LEOPARD 1

 

1960’larda gec muharebelerinin ön plana çıkması ile lazer telemetreleri kullanılmaya başlandı.
1970’lerde tehdit kinetik enerjili top mermileri görülmüştü lakin çukur imlalı tanksavar füzelerinin piyadeler ile kolaylıkla taşınıp ateş edilmesi klasik zırh sistemini yetersiz bıraktı. Bunun üzerine kompozit zırh çalışmaları hız kazandı. Ancak Soğuk Savaş döneminde tüm araçlar yenilenemedi.
Alternatif bir çözüm olarak reaktif zırhlar ana gövde üzerine yerleştirilerek balistik koruma arttırıldı. Bazı ülkeler çok büyük bir modernizasyon çalışması yaparak tüm tanklarını yeni nesil sistemler seviyesine yükseltti.
IMI tarafından geliştirilen, Kayseri 2. Ana Bakım Merkez Komutanlığında yapılan modernizasyon ile 170 adet TÜRK M60 A1 yenilendi. Ek hibrid reaktif zırh plakaları ve patlayıcı reaktif zırh ile donatılan bu tankların; ana silah. atış kontrol sistemleri, yol aksamları motor ve güç aktarma aksamları da yenilendi. Böylelikle M60’lar günümüz modern tankları ile eş kabiliyete kavuştu.
Birçok ülke eski nesil tankların şaselerini ZPT, ZİA, KÖPRÜATAR veya ZKBA’ya dönüştürmektedir.

Yorumlar Kapatıldı